< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

129 (CXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 129. година од новата ера, 129. од првиот милениум, 29. од 2 век и последна од 120-тите.

129 г.  во други календари
Грегоријански календар 129
CXXIX
Ab urbe condita 882
Асирски календар 4879
Бахајски календар -1715–-1714
Бенгалски календар -464
Берберски календар 1079
Будистички календар 673
Бурмански календар -509
Византиски календар 5637–5638
Еврејски календар 3889–3890
Ерменски календар
Етиопски календар 121-122
Ирански календар 493 п.с. – 492 п.с.
Исламски календар 508 пред хиџра – 507 пред хиџра
Јулијански календар 129    CXXIX
Кинески календар 戊辰年月日
(2765/2825)
— до —
己巳年月日
(2766/2826)
Коптски календар -155–-154
Корејски календар 2462
Календар Мингуо 1783 пред РК
民前1783年
Селевкидски календар 440–441
Тајландски сончев календар 672
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 185–186
 - Шака самват 51–52
 - Кали југа 3230–3231
Холоценски календар 10129
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5637 и 5638 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4879 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3889 и 3890 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 882.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 129. година се протега во 2765 и 2766, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2825 и 2826 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 672. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 508 и 507 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди