< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

190 (CXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 190 година од новата ера, 190. од првиот милениум, 90. од II век и прва од 190-тите.

190 во разни календари
Грегоријански календар190
CXC
Ab urbe condita943
Асирски календар4940
Балиски календар111–112
Бенгалски календар−403
Берберски календар1140
Будистички календар734
Бурмански календар−448
Византиски календар5698–5699
Кинески календар己巳(зем. змија)
2886 или 2826
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2887 или 2827
Коптски календар−94 – −93
Етиопски календар182–183
Еврејски календар3950–3951
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера246–247
 - Сачка ера111–112
 - Кали-југа3290–3291
Холоценски календар10190
Ирански календар432 п.п. – 431 п.п.
Исламски календар445 п.х. – 444 п.х.
Јавански календар67–68
Јулијански календар190
CXC
Корејски календар2523
Мингуо-календар1722 пред Р. Кина
民前1722年
Нанакшахи−1278
Селевкидски календар501/502 г.г.
Тајландски сончев календар732–733
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
316 или −65 или −837
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
317 или −64 или −836

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5698 и 5699 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4940 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3950 и 3951 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 943.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 190 година се протега во 2826 и 2827, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2886 и 2887 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 733. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 445 и 444 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   190 на Ризницата ?