< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

116 (CXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 116 година од новата ера, 116. од првиот милениум, 16. од II век и седма од 110-тите.

116 во разни календари
Грегоријански календар116
CXVI
Ab urbe condita869
Асирски календар4866
Балиски календар37–38
Бенгалски календар−477
Берберски календар1066
Будистички календар660
Бурмански календар−522
Византиски календар5624–5625
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2812 или 2752
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2813 или 2753
Коптски календар−168 – −167
Етиопски календар108–109
Еврејски календар3876–3877
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера172–173
 - Сачка ера37–38
 - Кали-југа3216–3217
Холоценски календар10116
Ирански календар506 п.п. – 505 п.п.
Исламски календар522 п.х. – 521 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар116
CXVI
Корејски календар2449
Мингуо-календар1796 пред Р. Кина
民前1796年
Нанакшахи−1352
Селевкидски календар427/428 г.г.
Тајландски сончев календар658–659
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
242 или −139 или −911
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
243 или −138 или −910

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5624 и 5625 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4866 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3876 и 3877 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 869.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 116 година се протега во 2752 и 2753, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2812 и 2813 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 659. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 522 и 521 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   116 на Ризницата ?