< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

147 (CXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 147 година од новата ера, 147. од првиот милениум, 47. од II век и осма од 140-тите.

147 во разни календари
Грегоријански календар147
CXLVII
Ab urbe condita900
Асирски календар4897
Балиски календар68–69
Бенгалски календар−446
Берберски календар1097
Будистички календар691
Бурмански календар−491
Византиски календар5655–5656
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2843 или 2783
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2844 или 2784
Коптски календар−137 – −136
Етиопски календар139–140
Еврејски календар3907–3908
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера203–204
 - Сачка ера68–69
 - Кали-југа3247–3248
Холоценски календар10147
Ирански календар475 п.п. – 474 п.п.
Исламски календар490 п.х. – 489 п.х.
Јавански календар22–23
Јулијански календар147
CXLVII
Корејски календар2480
Мингуо-календар1765 пред Р. Кина
民前1765年
Нанакшахи−1321
Селевкидски календар458/459 г.г.
Тајландски сончев календар689–690
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
273 или −108 или −880
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
274 или −107 или −879

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5655 и 5656 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4897 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3907 и 3908 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 900.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 147 година се протега во 2783 и 2784, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2843 и 2844 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 690. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 490 и 489 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   147 на Ризницата ?