< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

155 (CLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 155 година од новата ера, 155. од првиот милениум, 55. од II век и шеста од 150-тите.

155 во разни календари
Грегоријански календар155
CLV
Ab urbe condita908
Асирски календар4905
Балиски календар76–77
Бенгалски календар−438
Берберски календар1105
Будистички календар699
Бурмански календар−483
Византиски календар5663–5664
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2851 или 2791
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2852 или 2792
Коптски календар−129 – −128
Етиопски календар147–148
Еврејски календар3915–3916
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера211–212
 - Сачка ера76–77
 - Кали-југа3255–3256
Холоценски календар10155
Ирански календар467 п.п. – 466 п.п.
Исламски календар481 п.х. – 480 п.х.
Јавански календар31–32
Јулијански календар155
CLV
Корејски календар2488
Мингуо-календар1757 пред Р. Кина
民前1757年
Нанакшахи−1313
Селевкидски календар466/467 г.г.
Тајландски сончев календар697–698
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
281 или −100 или −872
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
282 или −99 или −871

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5663 и 5664 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4905 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3915 и 3916 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 908.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 155 година се протега во 2791 и 2792, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2851 и 2852 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 698. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 481 и 480 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди