< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

119 (CXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 119 година од новата ера, 119. од првиот милениум, 19. од II век и последна од 110-тите.

119 во разни календари
Грегоријански календар119
CXIX
Ab urbe condita872
Асирски календар4869
Балиски календар40–41
Бенгалски календар−474
Берберски календар1069
Будистички календар663
Бурмански календар−519
Византиски календар5627–5628
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2815 или 2755
    — до —
己未年 (зем. коза)
2816 или 2756
Коптски календар−165 – −164
Етиопски календар111–112
Еврејски календар3879–3880
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера175–176
 - Сачка ера40–41
 - Кали-југа3219–3220
Холоценски календар10119
Ирански календар503 п.п. – 502 п.п.
Исламски календар518 п.х. – 517 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар119
CXIX
Корејски календар2452
Мингуо-календар1793 пред Р. Кина
民前1793年
Нанакшахи−1349
Селевкидски календар430/431 г.г.
Тајландски сончев календар661–662
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
245 или −136 или −908
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
246 или −135 или −907

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5627 и 5628 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4869 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3879 и 3880 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 872.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 119 година се протега во 2755 и 2756, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2815 и 2816 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 662. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 518 и 517 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   119 на Ризницата ?