< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

139 (CXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 139 година од новата ера, 139. од првиот милениум, 39. од II век и последна од 130-тите.

139 во разни календари
Грегоријански календар139
CXXXIX
Ab urbe condita892
Асирски календар4889
Балиски календар60–61
Бенгалски календар−454
Берберски календар1089
Будистички календар683
Бурмански календар−499
Византиски календар5647–5648
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2835 или 2775
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2836 или 2776
Коптски календар−145 – −144
Етиопски календар131–132
Еврејски календар3899–3900
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера195–196
 - Сачка ера60–61
 - Кали-југа3239–3240
Холоценски календар10139
Ирански календар483 п.п. – 482 п.п.
Исламски календар498 п.х. – 497 п.х.
Јавански календар14–15
Јулијански календар139
CXXXIX
Корејски календар2472
Мингуо-календар1773 пред Р. Кина
民前1773年
Нанакшахи−1329
Селевкидски календар450/451 г.г.
Тајландски сончев календар681–682
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
265 или −116 или −888
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
266 или −115 или −887

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5647 и 5648 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4889 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3899 и 3900 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 892.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 139 година се протега во 2775 и 2776, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2835 и 2836 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 682. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 498 и 497 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди