< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

145 (CXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 145 година од новата ера, 145. од првиот милениум, 45. од II век и шеста од 140-тите.

145 во разни календари
Грегоријански календар145
CXLV
Ab urbe condita898
Асирски календар4895
Балиски календар66–67
Бенгалски календар−448
Берберски календар1095
Будистички календар689
Бурмански календар−493
Византиски календар5653–5654
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2841 или 2781
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2842 или 2782
Коптски календар−139 – −138
Етиопски календар137–138
Еврејски календар3905–3906
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера201–202
 - Сачка ера66–67
 - Кали-југа3245–3246
Холоценски календар10145
Ирански календар477 п.п. – 476 п.п.
Исламски календар492 п.х. – 491 п.х.
Јавански календар20–21
Јулијански календар145
CXLV
Корејски календар2478
Мингуо-календар1767 пред Р. Кина
民前1767年
Нанакшахи−1323
Селевкидски календар456/457 г.г.
Тајландски сончев календар687–688
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
271 или −110 или −882
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
272 или −109 или −881

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5653 и 5654 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4895 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3905 и 3906 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 898.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 145 година се протега во 2781 и 2782, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2841 и 2842 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 688. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 492 и 491 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   145 на Ризницата ?