< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

165 (CLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 165 година од новата ера, 165. од првиот милениум, 65. од II век и шеста од 160-тите.

165 во разни календари
Грегоријански календар165
CLXV
Ab urbe condita918
Асирски календар4915
Балиски календар86–87
Бенгалски календар−428
Берберски календар1115
Будистички календар709
Бурмански календар−473
Византиски календар5673–5674
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2861 или 2801
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2862 или 2802
Коптски календар−119 – −118
Етиопски календар157–158
Еврејски календар3925–3926
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера221–222
 - Сачка ера86–87
 - Кали-југа3265–3266
Холоценски календар10165
Ирански календар457 п.п. – 456 п.п.
Исламски календар471 п.х. – 470 п.х.
Јавански календар41–42
Јулијански календар165
CLXV
Корејски календар2498
Мингуо-календар1747 пред Р. Кина
民前1747年
Нанакшахи−1303
Селевкидски календар476/477 г.г.
Тајландски сончев календар707–708
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
291 или −90 или −862
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
292 или −89 или −861

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5673 и 5674 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4915 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3925 и 3926 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 918.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 165 година се протега во 2801 и 2802, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2861 и 2862 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 708. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 471 и 470 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   165 на Ризницата ?