< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

184 (CLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 184 година од новата ера, 184. од првиот милениум, 84. од II век и петта од 180-тите.

184 во разни календари
Грегоријански календар184
CLXXXIV
Ab urbe condita937
Асирски календар4934
Балиски календар105–106
Бенгалски календар−409
Берберски календар1134
Будистички календар728
Бурмански календар−454
Византиски календар5692–5693
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2880 или 2820
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2881 или 2821
Коптски календар−100 – −99
Етиопски календар176–177
Еврејски календар3944–3945
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера240–241
 - Сачка ера105–106
 - Кали-југа3284–3285
Холоценски календар10184
Ирански календар438 п.п. – 437 п.п.
Исламски календар451 п.х. – 450 п.х.
Јавански календар60–61
Јулијански календар184
CLXXXIV
Корејски календар2517
Мингуо-календар1728 пред Р. Кина
民前1728年
Нанакшахи−1284
Селевкидски календар495/496 г.г.
Тајландски сончев календар726–727
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
310 или −71 или −843
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
311 или −70 или −842

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5692 и 5693 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4934 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3944 и 3945 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 937.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 184 година се протега во 2820 и 2821, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2880 и 2881 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 727. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 451 и 450 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди