< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

103 (CIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 103 година од новата ера, 103. од првиот милениум, 3. од II век и четвртта од 100-тите.

103 во разни календари
Грегоријански календар103
CIII
Ab urbe condita856
Асирски календар4853
Балиски календар24–25
Бенгалски календар−490
Берберски календар1053
Будистички календар647
Бурмански календар−535
Византиски календар5611–5612
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2799 или 2739
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2800 или 2740
Коптски календар−181 – −180
Етиопски календар95–96
Еврејски календар3863–3864
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера159–160
 - Сачка ера24–25
 - Кали-југа3203–3204
Холоценски календар10103
Ирански календар519 п.п. – 518 п.п.
Исламски календар535 п.х. – 534 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар103
CIII
Корејски календар2436
Мингуо-календар1809 пред Р. Кина
民前1809年
Нанакшахи−1365
Селевкидски календар414/415 г.г.
Тајландски сончев календар645–646
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
229 или −152 или −924
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
230 или −151 или −923

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5611 и 5612 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4853 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3863 и 3864 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 856.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 103 година се протега во 2739 и 2740, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2799 и 2800 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 646. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 535 и 534 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди