< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

104 (CIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 104 година од новата ера, 104. од првиот милениум, 4. од II век и петта од 100-тите.

104 во разни календари
Грегоријански календар104
CIV
Ab urbe condita857
Асирски календар4854
Балиски календар25–26
Бенгалски календар−489
Берберски календар1054
Будистички календар648
Бурмански календар−534
Византиски календар5612–5613
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2800 или 2740
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2801 или 2741
Коптски календар−180 – −179
Етиопски календар96–97
Еврејски календар3864–3865
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера160–161
 - Сачка ера25–26
 - Кали-југа3204–3205
Холоценски календар10104
Ирански календар518 п.п. – 517 п.п.
Исламски календар534 п.х. – 533 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар104
CIV
Корејски календар2437
Мингуо-календар1808 пред Р. Кина
民前1808年
Нанакшахи−1364
Селевкидски календар415/416 г.г.
Тајландски сончев календар646–647
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
230 или −151 или −923
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
231 или −150 или −922

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5612 и 5613 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4854 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3864 и 3865 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 857.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 104 година се протега во 2740 и 2741, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2800 и 2801 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 647. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 534 и 533 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди