< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

111 (CXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 111. година од новата ера, 111. од првиот милениум, 11. од 2 век и втора од 110-тите.

111 г.  во други календари
Грегоријански календар 111
CXI
Ab urbe condita 864
Асирски календар 4861
Бахајски календар -1733–-1732
Бенгалски календар -482
Берберски календар 1061
Будистички календар 655
Бурмански календар -527
Византиски календар 5619–5620
Еврејски календар 3871–3872
Ерменски календар
Етиопски календар 103-104
Ирански календар 511 п.с. – 510 п.с.
Исламски календар 527 пред хиџра – 526 пред хиџра
Јулијански календар 111    CXI
Кинески календар 庚戌年月日
(2747/2807)
— до —
辛亥年月日
(2748/2808)
Коптски календар -173–-172
Корејски календар 2444
Календар Мингуо 1801 пред РК
民前1801年
Селевкидски календар 422–423
Тајландски сончев календар 654
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 167–168
 - Шака самват 33–34
 - Кали југа 3212–3213
Холоценски календар 10111
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5619 и 5620 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4861 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3871 и 3872 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 864.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 111. година се протега во 2747 и 2748, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2807 и 2808 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 654. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 527 и 526 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди