< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

159 (CLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 159 година од новата ера, 159. од првиот милениум, 59. од II век и последна од 150-тите.

159 во разни календари
Грегоријански календар159
CLIX
Ab urbe condita912
Асирски календар4909
Балиски календар80–81
Бенгалски календар−434
Берберски календар1109
Будистички календар703
Бурмански календар−479
Византиски календар5667–5668
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2855 или 2795
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2856 или 2796
Коптски календар−125 – −124
Етиопски календар151–152
Еврејски календар3919–3920
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера215–216
 - Сачка ера80–81
 - Кали-југа3259–3260
Холоценски календар10159
Ирански календар463 п.п. – 462 п.п.
Исламски календар477 п.х. – 476 п.х.
Јавански календар35–36
Јулијански календар159
CLIX
Корејски календар2492
Мингуо-календар1753 пред Р. Кина
民前1753年
Нанакшахи−1309
Селевкидски календар470/471 г.г.
Тајландски сончев календар701–702
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
285 или −96 или −868
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
286 или −95 или −867

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5667 и 5668 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4909 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3919 и 3920 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 912.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 159 година се протега во 2795 и 2796, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2855 и 2856 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 702. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 477 и 476 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   159 на Ризницата ?