< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

110 (CX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 110 година од новата ера, 110. од првиот милениум, 10. од II век и прва од 110-тите.

110 во разни календари
Грегоријански календар110
CX
Ab urbe condita863
Асирски календар4860
Балиски календар31–32
Бенгалски календар−483
Берберски календар1060
Будистички календар654
Бурмански календар−528
Византиски календар5618–5619
Кинески календар己酉(зем. петел)
2806 или 2746
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2807 или 2747
Коптски календар−174 – −173
Етиопски календар102–103
Еврејски календар3870–3871
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера166–167
 - Сачка ера31–32
 - Кали-југа3210–3211
Холоценски календар10110
Ирански календар512 п.п. – 511 п.п.
Исламски календар528 п.х. – 527 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар110
CX
Корејски календар2443
Мингуо-календар1802 пред Р. Кина
民前1802年
Нанакшахи−1358
Селевкидски календар421/422 г.г.
Тајландски сончев календар652–653
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
236 или −145 или −917
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
237 или −144 или −916

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5618 и 5619 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4860 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3870 и 3871 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 863.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 110 година се протега во 2746 и 2747, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2806 и 2807 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 653. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 528 и 527 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   110 на Ризницата ?