< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

179 (CLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 179 година од новата ера, 179. од првиот милениум, 79. од II век и последна од 170-тите.

179 во разни календари
Грегоријански календар179
CLXXIX
Ab urbe condita932
Асирски календар4929
Балиски календар100–101
Бенгалски календар−414
Берберски календар1129
Будистички календар723
Бурмански календар−459
Византиски календар5687–5688
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2875 или 2815
    — до —
己未年 (зем. коза)
2876 или 2816
Коптски календар−105 – −104
Етиопски календар171–172
Еврејски календар3939–3940
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера235–236
 - Сачка ера100–101
 - Кали-југа3279–3280
Холоценски календар10179
Ирански календар443 п.п. – 442 п.п.
Исламски календар457 п.х. – 456 п.х.
Јавански календар55–56
Јулијански календар179
CLXXIX
Корејски календар2512
Мингуо-календар1733 пред Р. Кина
民前1733年
Нанакшахи−1289
Селевкидски календар490/491 г.г.
Тајландски сончев календар721–722
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
305 или −76 или −848
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
306 или −75 или −847

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5687 и 5688 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4929 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3939 и 3940 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 932.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 179 година се протега во 2815 и 2816, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2875 и 2876 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 722. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 457 и 456 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   179 на Ризницата ?