< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

151 (CLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 151 година од новата ера, 151. од првиот милениум, 51. од II век и втора од 150-тите.

151 во разни календари
Грегоријански календар151
CLI
Ab urbe condita904
Асирски календар4901
Балиски календар72–73
Бенгалски календар−442
Берберски календар1101
Будистички календар695
Бурмански календар−487
Византиски календар5659–5660
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2847 или 2787
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2848 или 2788
Коптски календар−133 – −132
Етиопски календар143–144
Еврејски календар3911–3912
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера207–208
 - Сачка ера72–73
 - Кали-југа3251–3252
Холоценски календар10151
Ирански календар471 п.п. – 470 п.п.
Исламски календар486 п.х. – 484 п.х.
Јавански календар26–27
Јулијански календар151
CLI
Корејски календар2484
Мингуо-календар1761 пред Р. Кина
民前1761年
Нанакшахи−1317
Селевкидски календар462/463 г.г.
Тајландски сончев календар693–694
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
277 или −104 или −876
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
278 или −103 или −875

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5659 и 5660 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4901 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3911 и 3912 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 904.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 151 година се протега во 2787 и 2788, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2847 и 2848 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 694. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 486 и 484 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди