< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

143 (CXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 143 година од новата ера, 143. од првиот милениум, 43. од II век и четвртта од 140-тите.

143 во разни календари
Грегоријански календар143
CXLIII
Ab urbe condita896
Асирски календар4893
Балиски календар64–65
Бенгалски календар−450
Берберски календар1093
Будистички календар687
Бурмански календар−495
Византиски календар5651–5652
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2839 или 2779
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2840 или 2780
Коптски календар−141 – −140
Етиопски календар135–136
Еврејски календар3903–3904
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера199–200
 - Сачка ера64–65
 - Кали-југа3243–3244
Холоценски календар10143
Ирански календар479 п.п. – 478 п.п.
Исламски календар494 п.х. – 493 п.х.
Јавански календар18–19
Јулијански календар143
CXLIII
Корејски календар2476
Мингуо-календар1769 пред Р. Кина
民前1769年
Нанакшахи−1325
Селевкидски календар454/455 г.г.
Тајландски сончев календар685–686
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
269 или −112 или −884
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
270 или −111 или −883

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5651 и 5652 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4893 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3903 и 3904 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 896.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 143 година се протега во 2779 и 2780, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2839 и 2840 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 686. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 494 и 493 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   143 на Ризницата ?