< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

109 (CIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 109. година од новата ера, 109. од првиот милениум, 9. од 2 век и последна од 100-тите.

109 г.  во други календари
Грегоријански календар 109
CIX
Ab urbe condita 862
Асирски календар 4859
Бахајски календар -1735–-1734
Бенгалски календар -484
Берберски календар 1059
Будистички календар 653
Бурмански календар -529
Византиски календар 5617–5618
Еврејски календар 3869–3870
Ерменски календар
Етиопски календар 101-102
Ирански календар 513 п.с. – 512 п.с.
Исламски календар 529 пред хиџра – 528 пред хиџра
Јулијански календар 109    CIX
Кинески календар 戊申年月日
(2745/2805)
— до —
己酉年月日
(2746/2806)
Коптски календар -175–-174
Корејски календар 2442
Календар Мингуо 1803 пред РК
民前1803年
Селевкидски календар 420–421
Тајландски сончев календар 652
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 165–166
 - Шака самват 31–32
 - Кали југа 3210–3211
Холоценски календар 10109
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5617 и 5618 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4859 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3869 и 3870 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 862.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 109. година се протега во 2745 и 2746, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2805 и 2806 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 652. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 529 и 528 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди