< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

140 (CXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 140 година од новата ера, 140. од првиот милениум, 40. од II век и прва од 140-тите.

140 во разни календари
Грегоријански календар140
CXL
Ab urbe condita893
Асирски календар4890
Балиски календар61–62
Бенгалски календар−453
Берберски календар1090
Будистички календар684
Бурмански календар−498
Византиски календар5648–5649
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2836 или 2776
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2837 или 2777
Коптски календар−144 – −143
Етиопски календар132–133
Еврејски календар3900–3901
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера196–197
 - Сачка ера61–62
 - Кали-југа3240–3241
Холоценски календар10140
Ирански календар482 п.п. – 481 п.п.
Исламски календар497 п.х. – 496 п.х.
Јавански календар15–16
Јулијански календар140
CXL
Корејски календар2473
Мингуо-календар1772 пред Р. Кина
民前1772年
Нанакшахи−1328
Селевкидски календар451/452 г.г.
Тајландски сончев календар682–683
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
266 или −115 или −887
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
267 или −114 или −886

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5648 и 5649 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4890 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3900 и 3901 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 893.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 140 година се протега во 2776 и 2777, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2836 и 2837 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 683. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 497 и 496 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   140 на Ризницата ?