< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

130 (CXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 130. година од новата ера, 130. од првиот милениум, 30. од 2 век и прва од 130-тите.

130 г.  во други календари
Грегоријански календар 130
CXXX
Ab urbe condita 883
Асирски календар 4880
Бахајски календар -1714–-1713
Бенгалски календар -463
Берберски календар 1080
Будистички календар 674
Бурмански календар -508
Византиски календар 5638–5639
Еврејски календар 3890–3891
Ерменски календар
Етиопски календар 122-123
Ирански календар 492 п.с. – 491 п.с.
Исламски календар 507 пред хиџра – 506 пред хиџра
Јулијански календар 130    CXXX
Кинески календар 己巳年月日
(2766/2826)
— до —
庚午年月日
(2767/2827)
Коптски календар -154–-153
Корејски календар 2463
Календар Мингуо 1782 пред РК
民前1782年
Селевкидски календар 441–442
Тајландски сончев календар 673
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 186–187
 - Шака самват 52–53
 - Кали југа 3231–3232
Холоценски календар 10130
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5638 и 5639 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4880 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3890 и 3891 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 883.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 130. година се протега во 2766 и 2767, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2826 и 2827 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 673. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 507 и 506 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди