< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

107 (CVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 107. година од новата ера, 107. од првиот милениум, 7. од 2 век и осма од 100-тите.

107 г.  во други календари
Грегоријански календар 107
CVII
Ab urbe condita 860
Асирски календар 4857
Бахајски календар -1737–-1736
Бенгалски календар -486
Берберски календар 1057
Будистички календар 651
Бурмански календар -531
Византиски календар 5615–5616
Еврејски календар 3867–3868
Ерменски календар
Етиопски календар 99-100
Ирански календар 515 п.с. – 514 п.с.
Исламски календар 531 пред хиџра – 530 пред хиџра
Јулијански календар 107    CVII
Кинески календар 丙午年月日
(2743/2803)
— до —
丁未年月日
(2744/2804)
Коптски календар -177–-176
Корејски календар 2440
Календар Мингуо 1805 пред РК
民前1805年
Селевкидски календар 418–419
Тајландски сончев календар 650
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 163–164
 - Шака самват 29–30
 - Кали југа 3208–3209
Холоценски календар 10107
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5615 и 5616 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4857 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3867 и 3868 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 860.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 107. година се протега во 2743 и 2744, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2803 и 2804 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 650. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 531 и 530 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди