< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

170 (CLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 170 година од новата ера, 170. од првиот милениум, 70. од II век и прва од 170-тите.

170 во разни календари
Грегоријански календар170
CLXX
Ab urbe condita923
Асирски календар4920
Балиски календар91–92
Бенгалски календар−423
Берберски календар1120
Будистички календар714
Бурмански календар−468
Византиски календар5678–5679
Кинески календар己酉(зем. петел)
2866 или 2806
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2867 или 2807
Коптски календар−114 – −113
Етиопски календар162–163
Еврејски календар3930–3931
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера226–227
 - Сачка ера91–92
 - Кали-југа3270–3271
Холоценски календар10170
Ирански календар452 п.п. – 451 п.п.
Исламски календар466 п.х. – 465 п.х.
Јавански календар46–47
Јулијански календар170
CLXX
Корејски календар2503
Мингуо-календар1742 пред Р. Кина
民前1742年
Нанакшахи−1298
Селевкидски календар481/482 г.г.
Тајландски сончев календар712–713
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
296 или −85 или −857
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
297 или −84 или −856

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5678 и 5679 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4920 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3930 и 3931 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 923.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 170 година се протега во 2806 и 2807, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2866 и 2867 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 713. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 466 и 465 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   170 на Ризницата ?