< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

144 (CXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 144 година од новата ера, 144. од првиот милениум, 44. од II век и петта од 140-тите.

144 во разни календари
Грегоријански календар144
CXLIV
Ab urbe condita897
Асирски календар4894
Балиски календар65–66
Бенгалски календар−449
Берберски календар1094
Будистички календар688
Бурмански календар−494
Византиски календар5652–5653
Кинески календар癸未(вод. коза)
2840 или 2780
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2841 или 2781
Коптски календар−140 – −139
Етиопски календар136–137
Еврејски календар3904–3905
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера200–201
 - Сачка ера65–66
 - Кали-југа3244–3245
Холоценски календар10144
Ирански календар478 п.п. – 477 п.п.
Исламски календар493 п.х. – 492 п.х.
Јавански календар19–20
Јулијански календар144
CXLIV
Корејски календар2477
Мингуо-календар1768 пред Р. Кина
民前1768年
Нанакшахи−1324
Селевкидски календар455/456 г.г.
Тајландски сончев календар686–687
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
270 или −111 или −883
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
271 или −110 или −882

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5652 и 5653 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4894 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3904 и 3905 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 897.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 144 година се протега во 2780 и 2781, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2840 и 2841 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 687. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 493 и 492 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   144 на Ризницата ?