< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

102 (CII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 102 година од новата ера, 102. од првиот милениум, 2. од II век и трета од 100-тите.

102 во разни календари
Грегоријански календар102
CII
Ab urbe condita855
Асирски календар4852
Балиски календар23–24
Бенгалски календар−491
Берберски календар1052
Будистички календар646
Бурмански календар−536
Византиски календар5610–5611
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2798 или 2738
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2799 или 2739
Коптски календар−182 – −181
Етиопски календар94–95
Еврејски календар3862–3863
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера158–159
 - Сачка ера23–24
 - Кали-југа3202–3203
Холоценски календар10102
Ирански календар520 п.п. – 519 п.п.
Исламски календар536 п.х. – 535 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар102
CII
Корејски календар2435
Мингуо-календар1810 пред Р. Кина
民前1810年
Нанакшахи−1366
Селевкидски календар413/414 г.г.
Тајландски сончев календар644–645
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
228 или −153 или −925
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
229 или −152 или −924

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5610 и 5611 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4852 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3862 и 3863 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 855.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 102 година се протега во 2738 и 2739, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2798 и 2799 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 645. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 536 и 535 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   102 на Ризницата ?