< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

187 (CLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 187 година од новата ера, 187. од првиот милениум, 87. од II век и осма од 180-тите.

187 во разни календари
Грегоријански календар187
CLXXXVII
Ab urbe condita940
Асирски календар4937
Балиски календар108–109
Бенгалски календар−406
Берберски календар1137
Будистички календар731
Бурмански календар−451
Византиски календар5695–5696
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2883 или 2823
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2884 или 2824
Коптски календар−97 – −96
Етиопски календар179–180
Еврејски календар3947–3948
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера243–244
 - Сачка ера108–109
 - Кали-југа3287–3288
Холоценски календар10187
Ирански календар435 п.п. – 434 п.п.
Исламски календар448 п.х. – 447 п.х.
Јавански календар64–65
Јулијански календар187
CLXXXVII
Корејски календар2520
Мингуо-календар1725 пред Р. Кина
民前1725年
Нанакшахи−1281
Селевкидски календар498/499 г.г.
Тајландски сончев календар729–730
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
313 или −68 или −840
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
314 или −67 или −839

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5695 и 5696 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4937 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3947 и 3948 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 940.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 187 година се протега во 2823 и 2824, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2883 и 2884 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 730. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 448 и 447 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди