< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

163 (CLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 163 година од новата ера, 163. од првиот милениум, 63. од II век и четвртта од 160-тите.

163 во разни календари
Грегоријански календар163
CLXIII
Ab urbe condita916
Асирски календар4913
Балиски календар84–85
Бенгалски календар−430
Берберски календар1113
Будистички календар707
Бурмански календар−475
Византиски календар5671–5672
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2859 или 2799
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2860 или 2800
Коптски календар−121 – −120
Етиопски календар155–156
Еврејски календар3923–3924
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера219–220
 - Сачка ера84–85
 - Кали-југа3263–3264
Холоценски календар10163
Ирански календар459 п.п. – 458 п.п.
Исламски календар473 п.х. – 472 п.х.
Јавански календар39–40
Јулијански календар163
CLXIII
Корејски календар2496
Мингуо-календар1749 пред Р. Кина
民前1749年
Нанакшахи−1305
Селевкидски календар474/475 г.г.
Тајландски сончев календар705–706
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
289 или −92 или −864
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
290 или −91 или −863

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5671 и 5672 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4913 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3923 и 3924 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 916.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 163 година се протега во 2799 и 2800, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2859 и 2860 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 706. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 473 и 472 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди