< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

120 (CXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 120 година од новата ера, 120. од првиот милениум, 20. од II век и прва од 120-тите.

120 во разни календари
Грегоријански календар120
CXX
Ab urbe condita873
Асирски календар4870
Балиски календар41–42
Бенгалски календар−473
Берберски календар1070
Будистички календар664
Бурмански календар−518
Византиски календар5628–5629
Кинески календар己未(зем. коза)
2816 или 2756
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2817 или 2757
Коптски календар−164 – −163
Етиопски календар112–113
Еврејски календар3880–3881
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера176–177
 - Сачка ера41–42
 - Кали-југа3220–3221
Холоценски календар10120
Ирански календар502 п.п. – 501 п.п.
Исламски календар517 п.х. – 516 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар120
CXX
Корејски календар2453
Мингуо-календар1792 пред Р. Кина
民前1792年
Нанакшахи−1348
Селевкидски календар431/432 г.г.
Тајландски сончев календар662–663
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
246 или −135 или −907
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
247 или −134 или −906

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5628 и 5629 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4870 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3880 и 3881 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 873.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 120 година се протега во 2756 и 2757, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2816 и 2817 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 663. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 517 и 516 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   120 на Ризницата ?