< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

133 (CXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 133 година од новата ера, 133. од првиот милениум, 33. од II век и четвртта од 130-тите.

133 во разни календари
Грегоријански календар133
CXXXIII
Ab urbe condita886
Асирски календар4883
Балиски календар54–55
Бенгалски календар−460
Берберски календар1083
Будистички календар677
Бурмански календар−505
Византиски календар5641–5642
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2829 или 2769
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2830 или 2770
Коптски календар−151 – −150
Етиопски календар125–126
Еврејски календар3893–3894
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера189–190
 - Сачка ера54–55
 - Кали-југа3233–3234
Холоценски календар10133
Ирански календар489 п.п. – 488 п.п.
Исламски календар504 п.х. – 503 п.х.
Јавански календар8–9
Јулијански календар133
CXXXIII
Корејски календар2466
Мингуо-календар1779 пред Р. Кина
民前1779年
Нанакшахи−1335
Селевкидски календар444/445 г.г.
Тајландски сончев календар675–676
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
259 или −122 или −894
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
260 или −121 или −893

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5641 и 5642 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4883 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3893 и 3894 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 886.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 133 година се протега во 2769 и 2770, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2829 и 2830 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 676. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 504 и 503 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   133 на Ризницата ?