< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

182 (CLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 182 година од новата ера, 182. од првиот милениум, 82. од II век и трета од 180-тите.

182 во разни календари
Грегоријански календар182
CLXXXII
Ab urbe condita935
Асирски календар4932
Балиски календар103–104
Бенгалски календар−411
Берберски календар1132
Будистички календар726
Бурмански календар−456
Византиски календар5690–5691
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2878 или 2818
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2879 или 2819
Коптски календар−102 – −101
Етиопски календар174–175
Еврејски календар3942–3943
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера238–239
 - Сачка ера103–104
 - Кали-југа3282–3283
Холоценски календар10182
Ирански календар440 п.п. – 439 п.п.
Исламски календар454 п.х. – 453 п.х.
Јавански календар58–59
Јулијански календар182
CLXXXII
Корејски календар2515
Мингуо-календар1730 пред Р. Кина
民前1730年
Нанакшахи−1286
Селевкидски календар493/494 г.г.
Тајландски сончев календар724–725
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
308 или −73 или −845
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
309 или −72 или −844

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5690 и 5691 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4932 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3942 и 3943 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 935.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 182 година се протега во 2818 и 2819, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2878 и 2879 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 725. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 454 и 453 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди