< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

194 (CXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 194 година од новата ера, 194. од првиот милениум, 94. од II век и петта од 190-тите.

194 во разни календари
Грегоријански календар194
CXCIV
Ab urbe condita947
Асирски календар4944
Балиски календар115–116
Бенгалски календар−399
Берберски календар1144
Будистички календар738
Бурмански календар−444
Византиски календар5702–5703
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2890 или 2830
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2891 или 2831
Коптски календар−90 – −89
Етиопски календар186–187
Еврејски календар3954–3955
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера250–251
 - Сачка ера115–116
 - Кали-југа3294–3295
Холоценски календар10194
Ирански календар428 п.п. – 427 п.п.
Исламски календар441 п.х. – 440 п.х.
Јавански календар71–72
Јулијански календар194
CXCIV
Корејски календар2527
Мингуо-календар1718 пред Р. Кина
民前1718年
Нанакшахи−1274
Селевкидски календар505/506 г.г.
Тајландски сончев календар736–737
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
320 или −61 или −833
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
321 или −60 или −832

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5702 и 5703 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4944 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3954 и 3955 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 947.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 194 година се протега во 2830 и 2831, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2890 и 2891 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 737. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 441 и 440 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди