< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

196 (CXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 196 година од новата ера, 196. од првиот милениум, 96. од II век и седма од 190-тите.

196 во разни календари
Грегоријански календар196
CXCVI
Ab urbe condita949
Асирски календар4946
Балиски календар117–118
Бенгалски календар−397
Берберски календар1146
Будистички календар740
Бурмански календар−442
Византиски календар5704–5705
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2892 или 2832
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2893 или 2833
Коптски календар−88 – −87
Етиопски календар188–189
Еврејски календар3956–3957
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера252–253
 - Сачка ера117–118
 - Кали-југа3296–3297
Холоценски календар10196
Ирански календар426 п.п. – 425 п.п.
Исламски календар439 п.х. – 438 п.х.
Јавански календар73–74
Јулијански календар196
CXCVI
Корејски календар2529
Мингуо-календар1716 пред Р. Кина
民前1716年
Нанакшахи−1272
Селевкидски календар507/508 г.г.
Тајландски сончев календар738–739
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
322 или −59 или −831
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
323 или −58 или −830

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5704 и 5705 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4946 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3956 и 3957 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 949.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 196 година се протега во 2832 и 2833, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2892 и 2893 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 739. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 439 и 438 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди