< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

168 (CLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 168 година од новата ера, 168. од првиот милениум, 68. од II век и деветта од 160-тите.

168 во разни календари
Грегоријански календар168
CLXVIII
Ab urbe condita921
Асирски календар4918
Балиски календар89–90
Бенгалски календар−425
Берберски календар1118
Будистички календар712
Бурмански календар−470
Византиски календар5676–5677
Кинески календар丁未(огн. коза)
2864 или 2804
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2865 или 2805
Коптски календар−116 – −115
Етиопски календар160–161
Еврејски календар3928–3929
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера224–225
 - Сачка ера89–90
 - Кали-југа3268–3269
Холоценски календар10168
Ирански календар454 п.п. – 453 п.п.
Исламски календар468 п.х. – 467 п.х.
Јавански календар44–45
Јулијански календар168
CLXVIII
Корејски календар2501
Мингуо-календар1744 пред Р. Кина
民前1744年
Нанакшахи−1300
Селевкидски календар479/480 г.г.
Тајландски сончев календар710–711
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
294 или −87 или −859
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
295 или −86 или −858

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5676 и 5677 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4918 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3928 и 3929 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 921.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 168 година се протега во 2804 и 2805, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2864 и 2865 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 711. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 468 и 467 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди