< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

113 (CXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 113 година од новата ера, 113. од првиот милениум, 13. од II век и четвртта од 110-тите.

113 во разни календари
Грегоријански календар113
CXIII
Ab urbe condita866
Асирски календар4863
Балиски календар34–35
Бенгалски календар−480
Берберски календар1063
Будистички календар657
Бурмански календар−525
Византиски календар5621–5622
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2809 или 2749
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2810 или 2750
Коптски календар−171 – −170
Етиопски календар105–106
Еврејски календар3873–3874
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера169–170
 - Сачка ера34–35
 - Кали-југа3213–3214
Холоценски календар10113
Ирански календар509 п.п. – 508 п.п.
Исламски календар525 п.х. – 524 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар113
CXIII
Корејски календар2446
Мингуо-календар1799 пред Р. Кина
民前1799年
Нанакшахи−1355
Селевкидски календар424/425 г.г.
Тајландски сончев календар655–656
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
239 или −142 или −914
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
240 или −141 или −913

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5621 и 5622 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4863 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3873 и 3874 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 866.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 113 година се протега во 2749 и 2750, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2809 и 2810 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 656. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 525 и 524 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   113 на Ризницата ?