< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

176 (CLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 176 година од новата ера, 176. од првиот милениум, 76. од II век и седма од 170-тите.

176 во разни календари
Грегоријански календар176
CLXXVI
Ab urbe condita929
Асирски календар4926
Балиски календар97–98
Бенгалски календар−417
Берберски календар1126
Будистички календар720
Бурмански календар−462
Византиски календар5684–5685
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2872 или 2812
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2873 или 2813
Коптски календар−108 – −107
Етиопски календар168–169
Еврејски календар3936–3937
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера232–233
 - Сачка ера97–98
 - Кали-југа3276–3277
Холоценски календар10176
Ирански календар446 п.п. – 445 п.п.
Исламски календар460 п.х. – 459 п.х.
Јавански календар52–53
Јулијански календар176
CLXXVI
Корејски календар2509
Мингуо-календар1736 пред Р. Кина
民前1736年
Нанакшахи−1292
Селевкидски календар487/488 г.г.
Тајландски сончев календар718–719
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
302 или −79 или −851
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
303 или −78 или −850

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5684 и 5685 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4926 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3936 и 3937 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 929.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 176 година се протега во 2812 и 2813, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2872 и 2873 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 719. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 460 и 459 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   176 на Ризницата ?