< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

180 (CLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 180 година од новата ера, 180. од првиот милениум, 80. од II век и прва од 180-тите.

180 во разни календари
Грегоријански календар180
CLXXX
Ab urbe condita933
Асирски календар4930
Балиски календар101–102
Бенгалски календар−413
Берберски календар1130
Будистички календар724
Бурмански календар−458
Византиски календар5688–5689
Кинески календар己未(зем. коза)
2876 или 2816
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2877 или 2817
Коптски календар−104 – −103
Етиопски календар172–173
Еврејски календар3940–3941
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера236–237
 - Сачка ера101–102
 - Кали-југа3280–3281
Холоценски календар10180
Ирански календар442 п.п. – 441 п.п.
Исламски календар456 п.х. – 455 п.х.
Јавански календар56–57
Јулијански календар180
CLXXX
Корејски календар2513
Мингуо-календар1732 пред Р. Кина
民前1732年
Нанакшахи−1288
Селевкидски календар491/492 г.г.
Тајландски сончев календар722–723
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
306 или −75 или −847
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
307 или −74 или −846

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5688 и 5689 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4930 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3940 и 3941 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 933.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 180 година се протега во 2816 и 2817, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2876 и 2877 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 723. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 456 и 455 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   180 на Ризницата ?