< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

138 (CXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 138 година од новата ера, 138. од првиот милениум, 38. од II век и деветта од 130-тите.

138 во разни календари
Грегоријански календар138
CXXXVIII
Ab urbe condita891
Асирски календар4888
Балиски календар59–60
Бенгалски календар−455
Берберски календар1088
Будистички календар682
Бурмански календар−500
Византиски календар5646–5647
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2834 или 2774
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2835 или 2775
Коптски календар−146 – −145
Етиопски календар130–131
Еврејски календар3898–3899
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера194–195
 - Сачка ера59–60
 - Кали-југа3238–3239
Холоценски календар10138
Ирански календар484 п.п. – 483 п.п.
Исламски календар499 п.х. – 498 п.х.
Јавански календар13–14
Јулијански календар138
CXXXVIII
Корејски календар2471
Мингуо-календар1774 пред Р. Кина
民前1774年
Нанакшахи−1330
Селевкидски календар449/450 г.г.
Тајландски сончев календар680–681
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
264 или −117 или −889
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
265 или −116 или −888

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5646 и 5647 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4888 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3898 и 3899 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 891.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 138 година се протега во 2774 и 2775, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2834 и 2835 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 681. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 499 и 498 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   138 на Ризницата ?