Рекорди на ФК Арсенал

список на статии на Викимедија

На оваа Страна има детален преглед на рекордите на ФК Арсенал.

Поединечни рекордиУреди

НастапиУреди

НајмладУреди

НајстарУреди

Најмногу настапиУреди

Само за официјални натпревари, вклучително и натпревари започнати од клупата. Броевите во загради се постигнати голови.

# Име Националност Лига Фа Куп Лига Куп Европски настапи Комјунити Шилд Вкупно
1 Дејвид О’Лири   558 0(11) 70 0(1) 70 0(2) 21 0(0) 3 (0) 722 0(14)
2 Тони Адамс   504 0(32) 54 0(8) 59 0(5) 48 0(3) 4 (0) 669 0(48)
3 Џорџ Армстронг   500 0(53) 60 (10) 35 0(3) 26 0(2) 0 (0) 621 0(68)
4 Ли Диксон   458 0(25) 54 0(1) 45 0(0) 57 0(2) 5 (0) 619 0(28)
5 Најџел Винтерберн   440 00(8) 47 0(0) 49 0(3) 43 0(1) 5 (0) 584 0(12)
6 Дејвид Симан   405 00(0) 48 0(0) 38 0(0) 69 0(0) 4 (0) 564 00(0)
7 Пет Рајс   397 0(12) 67 0(1) 36 0(0) 27 0(0) 1 (0) 528 0(13)
8 Питер Стори   391 00(9) 51 0(4) 37 0(2) 22 0(2) 0 (0) 501 0(17)
9 Џон Радфорд   379 (111) 44 (15) 34 (12) 24 (11) 0 (0) 481 (149)
10 Питер Симпсон   370 0(10) 53 0(1) 33 0(3) 21 0(1) 0 (0) 477 0(15)
11 Боб Џон   421 0(12) 46 0(1) 00 0(0) 00 0(0) 3 (0) 470 0(13)
12 Греам Рикс   351 0(41) 44 0(7) 47 0(2) 21 0(1) 1 (0) 464 0(51)
12 Реј Парлоу   339 0(22) 44 0(4) 26 0(0) 52 0(5) 5 (1) 466 0(32)
14 Мартин Кион   333 00(4) 40 0(0) 23 0(1) 49 0(3) 4 (0) 449 00(8)
15 Пол Дејвис   351 0(30) 27 0(3) 51 0(4) 16 0(0) 2 (0) 447 0(37)
16 Еди Хапгуд   393 00(2) 41 0(0) 00 0(0) 00 0(0) 6 (0) 440 00(2)
17 Пол Мерсон   327 0(78) 31 0(4) 40 (10) 24 0(7) 3 (0) 425 0(99)
17 Денис Беркамп   315 0(87) 39 (14) 16 0(8) 48 (12) 5 (0) 423 (121)
19 Патрик Виера   279 0(29) 48 0(3) 07 0(0) 68 0(2) 4 (0) 406 0(34)
20 Френк МекЛинток   314 0(26) 36 0(1) 34 0(4) 19 0(1) 0 (0) 403 0(32)

ГолгетериУреди

 • Најмногу голови во една сезона – 44, Тед Дрејк (1934-35)[2]
 • Најмногу лигашки голови во една сезона – 42, Тед Дрејк, (1934-35)[2]
 • Најмногу лигашки голови во една Премиер Лига сезона – 30, Тјери Анри, (2003-04)[2]

На еден натпреварУреди

Најмлад и најстарУреди

Најдобри стрелциУреди

Само официјални натпревари. Броевите во загради се настапи.

# Име Националност Лига ФА Куп Лига Куп Европски настапи Комјунити Шилд Вкупно
1 Тјери Анри   174 (254) 07 (24) 02 0(3) 42 (84) 1 (4) 226 (369)
2 Ијан Рајт   128 (221) 12 (16) 29 (29) 15 (21) 1 (1) 185 (288)
3 Клиф Бастин   150 (350) 26 (42) 00 0(0) 00 0(0) 2 (4) 178 (396)
4 Џон Радфорд   111 (379) 15 (44) 12 (34) 11 (24) 0 (0) 149 (481)
5 Тед Дрејк   124 (168) 12 (14) 00 0(0) 00 0(0) 3 (2) 139 (184)
6 Џими Брејн   125 (204) 14 (27) 00 0(0) 00 0(0) 0 (1) 139 (232)
7 Даг Лишман   125 (226) 10 (17) 00 0(0) 00 0(0) 2 (1) 137 (244)
8 Џо Хулм   107 (333) 17 (39) 00 0(0) 00 0(0) 1 (2) 125 (374)
9 Дејвид Џек   113 (181) 10 (25) 00 0(0) 00 0(0) 1 (2) 124 (208)
10 Денис Беркамп   087 (315) 14 (39) 08 (16) 12 (48) 0 (5) 121 (423)
11 Рег Луис   103 (154) 13 (21) 00 0(0) 00 0(0) 2 (1) 118 (176)
12 Алан Смит   086 (264) 06 (26) 16 (38) 07 (17) 0 (2) 115 (347)
13 Џек Ламберт   098 (143) 11 (16) 00 0(0) 00 0(0) 0 (2) 109 (161)
14 Френк Степлтон   075 (225) 15 (32) 14 (27) 04 (15) 0 (1) 108 (300)
15 Дејвид Херд   097 (166) 10 (14) 00 0(0) 00 0(0) 0 (0) 107 (180)
16 Џо Бејкер   093 (144) 04 (10) 00 0(0) 03 0(2) 0 (0) 100 (156)
17 Пол Мерсон   078 (327) 04 (31) 10 (40) 07 (22) 0 (3) 099 (423)
18 Дон Ропер   088 (297) 07 (22) 00 0(0) 00 0(0) 0 (2) 095 (321)
19 Алан Сандерленд   055 (206) 16 (34) 13 (26) 07 (14) 1 (1) 092 (281)
20 Клиф Холтон   083 (198) 05 (18) 00 0(0) 00 0(0) 0 (1) 088 (217)

Меѓународни настапиУреди

Во 2007, Џеорџ Истхам беше награден со метал, за играч кој не настапил за Англија на светското првенство во 1996.[3] Алан Бал, Тјери Анри, Роберт Пиерс и Жилберто Силва Имаат победено на Светско Првенство, но во моментот на освојување не играле за Арсенал.
Цеск ФабрегасПодоцна освои медал на ЕУРО 2008. Џон Јенсен, Робер Пирес и Силвијан Вилторд Имаат освоено Европска титула, но не додека играле за Арсенал.

Клупски рекордиУреди

ПобедиУреди

ПоразиУреди

ГоловиУреди

ПоениУреди

НатпревариУреди

„Први“ случкиУреди

Најголеми победиУреди

Најголеми поразиУреди

Најголем нерешен резултатУреди

СерииУреди

ПобедиУреди

НерешениУреди

 • Најмногу последователни нерешени натпревари (и во сите конкуренции и само во лигата) – 6 (3 март1 април 1961)

ПоразиУреди

НепоразениУреди

 • Најмногу последователни натпревари без пораз (во сите конкуренции) – 28 (9 април, 200724 ноември 2007)
 • Најмногу последователни натпревари без пораз (само во лигата) – 49 (7 мај 200316 октомври 2004) - Национален рекорд

ПосетеностУреди

Се важат само официјални натпревари на првиот тим.

Национални рекордиУреди

Арсенал држат многу Фудбалски ркорди, вклучувакќи:

Континентални рекордиУреди

Арсенал има и рекорди во европски фудбал:

Јенс Леман (Германија), Емануел Ебуе (Брегот на Слонова Коска), Јохан Џуру (Швајцарија), Џастин Хојт (Англија), Вилиам Галас (Франција), Томас Росицки (Чешка), Жилберто Силва (Бразил), Цеск Фабрегас (Шпанија), Александар Хлеб (Белорусија), Емануел Адебајор (Tого), Робин ван Перси (Холандија).[9]

БелешкиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 "Appearances/Attendances Records". Arsenal.com.
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 "Goalscoring Records". Arsenal.com.
 3. "England's '66 heroes to get World Cup medals". Daily Telegraph. 2007-11-26. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 "Firsts". Arsenal.com.
 5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 5,16 5,17 5,18 5,19 "Record Scorelines". Arsenal.com.
 6. Арсенал го победил ФК Лејтон Ориент со 15-2 на натпревар за време на војната на 8 февруари, 1941, но ова не се важи како официјален натпревар.
 7. Невообичаено но Арсенал биле приморани да играат два натпревари во ист ден 12 декември 1896; додека првиот тим играл против ФК Лејтон во ФА Купот, резервите играле против Лоуборо во Лигата, тоа е причината за толку тешкиот пораз.
 8. Арсенал загубиле 9-0 од ФК Челси за време на војната на 21 април, 1916, но ова не се важи како официјален натпревар.
 9. "Светските Топчии спремни за место во историјата". Daily Telegraph. 2006-09-15. Посетено на 2006-12-24. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

ИзвориУреди

 • Soar, Phil & Tyler, Martin (2005). The Official Illustrated History of Arsenal. Hamlyn. ISBN 0-600-61344-5.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 • "Club Records". Arsenal.com. Занемарен непознатиот параметар |accessyear= (се препорачува |access-date=) (help); Занемарен непознатиот параметар |accessmonthday= (help)
 • "Arsenal statistics". Arseweb. Занемарен непознатиот параметар |accessyear= (се препорачува |access-date=) (help); Занемарен непознатиот параметар |accessmonthday= (help)