АФК Сандерленд

англиски фудбалски клуб
(Пренасочено од ФК Сандерленд)

АФК Сандерленд (англиски: Sunderland A.F.C.) — англиски фудбалски клуб од градот Сандерленд, кој се натпреварува во Премиер лигата, првиот ранг на англискиот фудбал.

Сандерленд
Целосно имеСојузен фудбалски клуб „Сандерленд“
ПрекарЦрните мачки
Основан1879 како Sunderland District Teachers
СтадионСтедиум оф Лајт
Капацитет48.707
ПретседателСАД Елис Шорт
МенаџерАнглија Џек Рос
ЛигаЛига Еден
2018–195-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Своите домашни натпревари од 1997 година ги играат на стадионот наречен како Стедиум оф Лајт (превод на мак. Стадион на светлината). Тие се шесткратни прваци на Англија во старата Прва дивизија, но за последен пат тимот стана шампион во сезоната 1936-1936 година предводен од големите легенди на тимот како капитенот Рајх Картер (еден од најдобрите фудбалери во историјата на клубот кој играл и за Англиската фудбалска репрезентација), Боби Гарни (најдобар стрелец на Сандерленд на сите времиња), Александер Хестингс, голманот Џими Торп, Чарли Томпсон итн.

Сандерленд воедно е и последниот тим кој ја освоил титулата во Англија во пругасти дресови. Најголем соперник на Сандерленд му е Њукасл Јунајтед со кој го игра таканареченото дерби на Тајн и Вер или дерби на североисточна Англија.

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди
Бр. Позиција Играч
2   ОД Фил Бардсли
3   ОД Андреа Досена
4   ОД Ки Сунг-Јуенг
5   ОД Вес Браун
6   ОД Џолеон Лескот
6   СР Кабрал
7   СР Себастијан Ларсон
8   СР Крег Гарднер
9   НП Стивен Флечер
10   НП Конор Викам
11   СР Адам Џонсон
12   ОД Ондреј Челустка
14   СР Џек Колбак
15   СР Дејвид Вон
16   ОД Џон О'Шеи (К)
Бр. Позиција Играч
17   НП Џози Алтидор
19   СР Давид Карлсон
20   ГМ Киеран Вествуд
21   ОД Модибо Диаките
22   СР Ел-Хаџи Ба
23   СР Емануеле Џакерини
24   ОД Карлос Куељар
25   ГМ Вито Маноне
27   НП Жи Донг-Вон
29   ОД Валентин Роберж
31   НП Фабио Борини
33   СР Ли Катермол
35   СР Карис Мавриас

Титули

уреди

Вицешампиони: (5) : 1893–94, 1897–98, 1900–01, 1922–23, 1934–35

Вицешампиони : (2) : 1913, 1992

Вицешампиони (1) : 1985

Надворешни врски

уреди