Јенс Леман (германски: Jens Lehmann; р. 10 ноември 1969, во Есен) — поранешен германски голман кој последно играше за Штутгарт како и за германската фудбалска репрезентација. Два пати во кариерата е изгласан за најдобар европски голман и три пати е одбиран во селекцијата за Светското првенство. Иако е голман, има постигнато два гола во кариерата за тимот на Шалке 04. Кариерата ја почнал во 1989 играјки девет години за Шалке. Потоа уште играл и во Милан, Борусија Дортмунд. Неговиот прекар е „Крал на пеналите“. Најголемиот успех и подем го имал во англискиот гигант Арсенал во кој настапувал од 2003 до 2008 година. Својата богата кариера ја завршил во 2010 година во екипата на Штутгарт.

Јенс Леман
Jens Lehmann als Markenbotschafter Testimonial von SCHUNK cropped.jpg
Леман во 2012 година
Лични податоци
Полно име Јенс Герхард Леман[1]
Роден на 10 ноември 1969 (1969-11-10) (50 г.)
Роден во Есен, Западна Германија
Висина 1.90 м (6 ст 3 ин)[2]
Позиција голман
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988–1998 Шалке 04 274 (2)
1998–1999 Милан 5 (0)
1999–2003 Борусија Дортмунд 129 (0)
2003–2008 Арсенал 147 (0)
2008–2010 Штутгарт 65 (0)
2011 Арсенал 1 (0)
Репрезентација
1989–1990 Западна Германија 21 6 (0)
1998–2008 Германија 61 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).
Леман на тренинг со германската репрезентација


НаводиУреди

  1. „FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). стр. 12. Посетено на 26 July 2013.
  2. „Player Profile: Jens Lehmann“. Premier League. Посетено на 31 July 2012.