Дејвид Ендрју Симан (Ротерам, 19 септември 1963) — англиски поранешен фудбалер, кој играл на позицијата голман. Моментално е тренер на голманите во Вембли.

Дејвид Симан
Лични податоци
Роден на 19 септември 1963(1963-09-19)(60 г.)
Роден во Ротерам, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001910000001,91 м
Играчки податоци
Позиција голман
Повлекување 2004 (38 г.)
Младинска кариера
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982-1984 Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед 91 (0)
1984-1986 Бирмингем Сити Бирмингем Сити 75 (0)
1986-1990 КПР КПР 141 (0)
1990-2003 Арсенал Арсенал 405 (0)
2003-2004 Манчестер Сити Манчестер Сити 19 (0)
Репрезентација
1984-1986 Англија Англија 21 10 (0)
1988-2002 Англија Англија 75 (0)
Раководител на екипите
2012–2013 Вембли Вембли (тренер на голманите)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

Во својата долга клупска кариера која траела 23 години, најмногу сезони поминал, а воедно и најмногу натпревари одиграл, за Арсенал.

Голот на англиската репрезентација го чувал на 75 натпревари и ја претставувал на две европски (1996 и 2000) и две светски првенства (1998 и 2002). Го зазема второто место меѓу англиските голмани со најмногу натпревари за дресот со националниот грб зад Питер Шилтон.[1]

Својата играчка кариера ја завршил во јануари 2004 година, поради периодични повреди на рамото. Бил назначен во Редот на Британската Империја во 1997 година за своите заслуги во спортот.

Клупска кариера

уреди

Симан ја започнал својата кариера во Лидс Јунајтед, клуб чиј навивач бил како дете. Сепак, откако не му била укажана шанса од тогашниот менаџер на белите Еди Греј, во август 1982 тој преминал во Питерборо Јунајтед, клуб од четвртата дивизија на англискиот фудбал. Таму многу брзо успеал да се наметне и бил прв голман во текот на двете години колку го чувал голот на Питерборо.

Во 1984 година, Бирмингем Сити го купил Симан од Питерборо за 100.000 фунти. Во првата сезона, тој му помогнал на клубот да избори промоција во Првата дивизија, но оттаму испаднале веќе следната сезона, па во август 1986 година Симан потпишал со Квинс Парк Ренџерс. Голот на лондонскиот клуб го чувал во наредните четири сезони во Првата дивизија, а одличните настапи за клубот му донеле и деби во репрезентацијата во 1988 година.

Со преоѓањето во Арсенал, подоцна се афирмирал како еден од најдобрите голмани во своето време. Со топџиите го освојувал првенството во сезоните 1990-1991, 1997-1998 и 2001-2002, истовремено станувајќи ѕвезда во репрезентацијата по пензионирањето на Шилтон. Освоил уште 4 титули во ФА Купот (1992–1993, 1997–1998, 2001–2002, 2002–2003).

Во сезоната 1993-1994, го освоил Купот на победниците на куповите, неговиот единствен интернационален трофеј во карерата; Во 1999 година, поставил рекорд во историјата на Арсенал со 17 примени голови на 38 лигашки натпревари, додека во 2003 година станал еден од ретките играчи во светот кои стигнале до 1000 одиграни официјални натпревари.

Во летото 2003, го напуштил Арсенал по 13 сезони поминати во клубот и се преселил во Манчестер Сити. Сепак, многу брзо по доаѓањето во Манчестер, во јануари 2004 бил приморан да ја заврши својата кариера поради повреда на рамото. Интересно, и во клубот и во репрезентацијата го заменил Дејвид Џејмс.

Репрезентативна кариера

уреди

За англиската репрезентација играл до 2002 година, претставувајќи ја земјата на две светски првенства во 1998 и 2002, и на две европски првенства во 1996 и 2000. Вкупно одиграл 75 натпревари.

Хронологија на репрезентативните настапи

уреди
Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Англија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
16-11-1988 Ријад Саудиска Арабија   1 – 1   Англија Пријателска -1
7-6-1989 Копенхаген Данска   1 – 1   Англија Пријателска -   65'
25-4-1990 Лондон Англија   4 – 2   Чехословачка Пријателска -1   46'
6-9-1991 Лондон Англија   2 – 0   Камерун Пријателска -
27-3-1991 Лондон Англија   1 – 1   Ирска Квал. за Евро 1992 -1
1-5-1991 Измир Турција   0 – 1   Англија Квал. за Евро 1992 -
25-5-1991 Лондон Англија   2 – 2   Аргентина Челенџ куп 1991 -2
25-3-1992 Прага Чехословачка   2 – 2   Англија Пријателска -2
12-5-1992 Будимпешта Унгарија   0 – 1   Англија Пријателска -   46'
8-9-1993 Лондон Англија   3 – 0   Полска Квал. за СП 1994 -
13-3-1993 Ротердам Холандија   2 – 0   Англија Квал. за СП 1994 -2
17-11-1993 Болоња Сан Марино   1 – 7   Англија Квал. за СП 1994 -1
9-3-1994 Лондон Англија   1 – 0   Данска Пријателска -
25-5-1994 Лондон Англија   0 – 0   Норвешка Пријателска -
7-9-1994 Лондон Англија   2 – 0   САД Пријателска -
12-10-1994 Лондон Англија   1 – 1   Романија Пријателска -1
15-2-1995 Даблин Ирска   1 – 0   Англија Пријателска -1
6-9-1995 Лондон Англија   0 – 0   Колумбија Пријателска -
11-10-1995 Осло Норвешка   0 – 0   Англија Пријателска -1
15-11-1995 Лондон Англија   3 – 1   Швајцарија Пријателска -1
12-12-1995 Лондон Англија   1 – 1   Португалија Пријателска -1
27-3-1996 Лондон Англија   1 – 0   Бугарија Пријателска -
24-4-1996 Лондон Англија   0 – 0   Хрватска Пријателска -
18-5-1996 Лондон Англија   3 – 0   Унгарија Пријателска -   65'
8-6-1996 Лондон Англија   1 – 1   Швајцарија Евро 1996 - Прва фаза -1
15-6-1996 Лондон Шкотска   0 – 2   Англија Евро 1996 - Прва фаза -
18-6-1996 Лондон Холандија   1 – 4   Англија Евро 1996 - Прва фаза -1
22-6-1996 Лондон Шпанија   0 – 0 прод.
(2 – 4 пен.)
  Англија Евро 1996 - Четвртфинале -
26-6-1996 Лондон Германија   1 – 1 прод.
(6 – 5 пен.)
  Англија Евро 1996 - Полуфинале 1
6-9-1996 Кишињев Молдавија   0 – 3   Англија Квал. за СП 1998 -
9-10-1996 Лондон Англија   2 – 1   Полска Квал. за СП 1998 -1
9-11-1996 Тбилиси Грузија   0 – 2   Англија Квал. за СП 1998 -
30-4-1997 Лондон Англија   2 – 0   Грузија Квал. за СП 1998 -
31-5-1997 Хожув Полска   0 – 2   Англија Квал. за СП 1998 -
7-6-1997 Монпелје Франција   0 – 1   Англија Турнир во Франција 1997 -
10-6-1997 Париз Англија   0 – 1   Бразил Турнир во Франција 1997 -1
10-9-1997 Лондон Англија   4 – 0   Молдавија Квал. за СП 1998 -  
11-10-1997 Рим Италија   0 – 0   Англија Квал. за СП 1998 -
22-4-1998 Лондон Англија   3 – 0   Португалија Пријателска -
23-5-1998 Лондон Англија   0 – 0   Саудиска Арабија Пријателска -
15-6-1998 Марсеј Англија   2 – 0   Тунис СП 1998 - Прва фаза -
22-6-1998 Тулуз Романија   2 – 1   Англија СП 1998 - Прва фаза -2
26-6-1998 Ленс Колумбија   0 – 2   Англија СП 1998 - Прва фаза -
30-6-1998 Сент-Етјен Аргентина   2 – 2 прод.
(4 – 3 пен.)
  Англија СП 1998 - Осминафинале -2
5-9-1998 Солна Шведска   2 – 1   Англија Квал. за Евро 2000 -1
10-10-1998 Лондон Англија   0 – 0   Бугарија Квал. за Евро 2000 -
14-10-1998 Луксембург Луксембург   0 – 3   Англија Квал. за Евро 2000 1
10-2-1999 Лондон Англија   0 – 2   Франција Пријателска -   46'
27-3-1999 Лондон Англија   3 – 1   Полска Квал. за Евро 2000 -1
28-4-1999 Будимпешта Унгарија   1 – 1   Англија Пријателска -1
5-6-1999 Лондон Англија   0 – 0   Шведска Квал. за Евро 2000 -
9-6-1999 Софија Бугарија   1 – 1   Англија Квал. за Евро 2000 -1
10-10-1999 Сандерленд Англија   2 – 1   Белгија Пријателска -1   46'
13-11-1999 Глазгов Шкотска   0 – 2   Англија Квал. за Евро 2000 -2
17-11-1999 Лондон Англија   0 – 1   Шкотска Квал. за Евро 2000 -
23-2-2000 Лондон Англија   0 – 0   Аргентина Пријателска -
27-5-2000 Лондон Англија   1 – 1   Бразил Пријателска -1
12-6-2000 Ајндховен Португалија   3 – 2   Англија Евро 2000 - Прва фаза -3
17-6-2000 Шарлроа Англија   1 – 0   Германија Евро 2000 - Прва фаза -
2-9-2000 Париз Франција   1 – 1   Англија Пријателска -1
7-10-2000 Лондон Англија   0 – 1   Германија Квал. за СП 2002 -1
11-10-2000 Хелсинки Финска   0 – 0   Англија Квал. за СП 2002 -
24-3-2001 Ливерпул Англија   2 – 1   Финска Квал. за СП 2002 -1
28-3-2001 Тирана Албанија   1 – 3   Англија Квал. за СП 2002 -1
6-6-2001 Атина Германија   0 – 2   Англија Квал. за СП 2002 -
1-9-2001 Минхен Германија   1 – 5   Англија Квал. за СП 2002 -1
5-9-2001 Њукасл Англија   2 – 0   Албанија Квал. за СП 2002 -
17-4-2002 Ливерпул Англија   4 – 0   Парагвај Пријателска -
2-6-2002 Саитама Англија   1 – 1   Шведска СП 2002 - Прва фаза -1
7-6-2002 Сапоро Аргентина   0 – 1   Англија СП 2002 - Прва фаза -
12-6-2002 Осака Нигерија   0 – 0   Англија СП 2002 - Прва фаза -
15-6-2002 Нигата Англија   3 – 0   Данска СП 2002 - Осминафинале -
21-6-2002 Шизиуока Англија   1 – 2   Бразил СП 2002 - Четвртфинале -2
12-10-2002 Братислава Словачка   1 – 2   Англија Квал. за Евро 2004 -1
16-10-2002 Саутхемптон Англија   2 – 2   Македонија Квал. за Евро 2004 -2
Вкупно Настапи 75 Голови -45

Статистика

уреди

Клупска статистика

уреди
Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
1982-1983   Питерборо Јунајтед 38 -? ФАКуп+ЛК 2+4 -? - - - - - - 44 -?
1983-1984 45 -? ФАКуп+ЛК 2+4 -? - - - - - - 51 -?
авг. 1984 8 -? ФАКуп+ЛК 1+2 -? - - - - - - 11 -?
Вкупно Питерборо Јунајтед 91 -? 15 -? - - - - 106 -?
1984-1985   Бирмингем Сити 33 -? ФАКуп+ЛК 2+2 -? - - - - - - 37 -?
1985-1986 42 -? ФАКуп+ЛК 3+2 -? - - - - - - 47 -?
Вкупно Бирмингем Сити 75 -? 9 -? - - - - 84 -?
1986-1987   Квинс Парк Ренџерс 41 -? ФАКуп+ЛК 6+4 -? - - - Фмк 1 -? 52 -?
1987-1988 32 -? ФАКуп+ЛК 4+3 -? - - - Фмк 1 -? 40 -?
1988-1989 35 -? ФАКуп+ЛК 4+3 -? - - - Фмк 1 -? 43 -?
1989-1990 33 -? ФАКуп+ЛК 3+3 -? - - - Фмк 1 -? 40 -?
Вкупно Квинс Парк Ренџерс 141 -? 30 -? - - 4 -? 175 -?
1990-1991   Арсенал 38 -18 ФАКуп+ЛК 8+4 -? - - - - - - 50 -?
1991-1992 42 -47 ФАКуп+ЛК 1+3 -? КШ 4 ? КШ 1 -? 51 -?
1992-1993 ПЛ 39 -34 ФАКуп+ЛК 8+9 -? - - - - - - 56 -?
1993-1994 ПЛ 39 -24 ФАКуп+ЛК 3+5 -? КПК 9 -? КШ 1 -? 57 -?
1994-1995 ПЛ 31 -31 ФАКуп+ЛК 2+6 -? КПК 9 -? СУ 2 -? 50 -?
1995-1996 ПЛ 38 -32 ФАКуп+ЛК 2+7 -? - - - - - - 47 -?
1996-1997 ПЛ 22 -15 ФАКуп+ЛК 2+2 -? КУ 0 0 - - - 26 -?
1997-1998 ПЛ 31 -29 ФАКуп+ЛК 4+1 -? КУ 2 -2 - - - 38 -?
1998-1999 ПЛ 32 -15 ФАКуп+ЛК 5+0 -3 ЛШ 6 -8 КШ 1 0 44 -26
1999-2000 ПЛ 24 -27 ФАКуп+ЛК 2+1 0 + -1 ЛШ+КУ 2+7 -5 + -4 КШ 0 0 36 -37
2000-2001 ПЛ 24 -23 ФАКуп+ЛК 5+0 -4 ЛШ 10 -8 - - - 39 -35
2001-2002 ПЛ 17 -8 ФАКуп+ЛК 1+0 0 ЛШ 7 -9 - - - 25 -17
2002-2003 ПЛ 28 -31 ФАКуп+ЛК 5+0 -2 ЛШ 9 -6 КШ 1 0 43 -39
Вкупно Арсенал 405 -334 91 -? 65 -? 6 -? 567 -?
2003-2004   Манчестер Сити ПЛ 19 -24 ФАКуп+ЛК 1+0 -2 КУ 5 -3 - - - 25 -29
Вкупно во кариерата 731 -? 146 -? 70 -? 10 -? 957 -?

Титули

уреди

  Арсенал

уреди
1990-1991, 1997–1998, 2001–2002[2]
1992–1993, 1997–1998, 2001–2002, 2002–2003
1992-1993
1991 (поделено), 1998, 2002
1993–1994

Почести

уреди

  Член на Британската Империја

Наводи

уреди
  1. „England's Goalkeepers by Number of Appearances“. England Football Online.
  2. „David Seaman: Overview“. Premier League. Посетено на 18 April 2018.

Надворешни врски

уреди