ФК Евертон е англиски професионален фудбалски клуб од градот Ливерпул, Англија. Моментално се натпреварува во Премиер лигата, највисокото ниво на англискиот фудбал. Клубот досега одиграл 118 сезони во највисоката дивизија, што е рекорд и тие исто така имаат играно во најсилната лига на Англија повеќе сезони од било кој друг клуб. Тие исто така биле шампиони на својата земја девет пати, што ги прави четвртиот клуб со најмногу трофеи во англиското првенство во историјата (зад Манчестер Јунајтед, Ливерпул и Арсенал). Евертон биле дел од Првата дивизија (најсилната лига во тој момент) на англискиот фудбал од 1954 година, а потоа биле и меѓу основачите на Премиер лигата во 1992 година и оттогаш играат во истата лига без ниту еднаш да испаднат од неа.

Евертон
Целосно имеФудбалски клуб Евертон
ДржаваАнглија Англија
ПрекарКарамели , Сините
Основан1878 како ФК Сент Домингос
Бои          сина и бела
СтадионГудисон Парк
Ливерпул, Англија
Капацитет40,157
СопственикФархад Мошири
ПретседателАнглија Бил Кенрајт
МенаџерШпанија Рафаел Бенитес
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2020–21Премиер лига, 10. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Формиран во 1878 година, Евертон бил еден од основачите на фудбалската лига на Англија во 1888 година и ја освоил својата прва титула во првенството две сезони подоцна. По четири лигашки титули и две победи во ФА Купот, Евертон доживеал затишје во периодот непосредно пред Втората светска војна до преродбата во 1960 година, со која клубот освоил две титули во лигата и една во ФА купот. Во средината на 1980-тите понесени од нивниот неодамнешен период на успех, во 1985 година клубот го освоил УЕФА Купот на победниците на куповите - нивниот прв континентален трофеј. За најголемиот и најважен трофеј на Евертон, сепак се смета титулата во ФА Купот во 1995 година кога го совладале Манчестер Јунајтед во финалето.

Поддржувачите на клубот се познати под името Евертонијанс. Евертон има голем клуб на обожаватели и редовно привлекува голем број на гледачи на својте натпревари, во просек повеќе од 36.000 луѓе по натпревар: што е 95% од капацитетот на стадионот. Тие имаат значајно соперништво со соседите Ливерпул и двата тима редовно играат натпревар за триумф во Дербито на Мерсисајд. Интересното е тоа што Ливерпул бил формиран во 1892 година од страна на отцепената група составена од поранешниот претседател на Евертон и неколку играчи. Спорот, исто така, резултирал со тоа што Евертон го оставил Енфилд, нивниот домашен терен во тоа време на Ливерпул. Потоа, клубот бил преместен на нивниот сегашен домашен терен, Гудисон Парк, од 1892 година. Плановите за преселба на нов стадион со капацитет од 50.000 седишта во Керкби на границата на градот Ливерпул биле блокирани од страна на јавна расправа во 2009 година.

Домашните бои на клубот се традиционално темна сина и бела, уште од сезоната 1901-1902. Нивниот најпознат играч е Дикси Дин, кој постигнал рекордни 60 гола во лигата во сезоната 1927-1928. Од 2000 година, клубот признат поради значајните поранешни играчи, и е номиниран за "Евертон гигант" на почетокот на секоја сезона.

Историја

уреди

Евертон е основан како Сент Доминго во 1878, така што луѓето од парохијата методистичка црква, Сент Доминго во Евертон, можеле да играат спорт во текот на годината-бидејќи крикетот го играле во текот на летото. Клубот бил преименуван Евертон Ф.К. една година подоцна по локално подрачје, за да можат луѓето надвор од парохијата да учествуваат доколку сакаат.

Клубот е еден од основачите на фудбалска лига во 1888-1889 во Англија, освојувајќи ја нивната прва титула во првенство во 1890-91 сезона. Евертон го освои ФА Купот за првпат во 1906 година и титулата во лигата повторно во 1914-1915. Почетокот на Првата светска војна во 1914 година ја прекина фудбалската програма, додека Евертон беа шампиони, нешто што повторно ќе се случи во 1939 година.

Таа не беше до 1927, кои прв Евертон е одржлив период за успех започна. Во 1925 година клубот потпишал со Дикси Дин од Транмере Роверс, кој во сезоната 1927-1928, поставил рекорд за постигнати лигашки голови во една сезона откако постигнал 60 гола во 39 лигашки натпревари, рекорд што уште до ден денес стои. Дин му помогнал на Евертон да стигне до својата трета титула.

Евертон испаднал во втората лига две години подоцна поради внатрешните превирања во клубот. Сепак, клубот изборил промоција уште во првиот обид постигнувајќи рекорден број на голови во втората лига. На Врати се на врвот лет во 1931-1932, Евертон потроши нема време во потврдување на нивниот статус и освои четвртиот лигата во првата можност. Евертон го освои својот втор ФА Купот во 1933 година со 3-0 победа против Манчестер Сити во финалето. Во ерата заврши во 1938-1939 со една петтина лигата. На почетокот на Втората светска војна повторно го виде суспензија на Лигата фудбал, и кога официјалната конкуренција продолжи во 1946 година тим Евертон се подели и избледуваат во споредба со пред војната тим. Евертон се пренесува по вторпат во 1950-1951 и не се врати до 1953-1954, завршувајќи како второпласирани во третата сезона во втората лига. Клубот се на врвот лет присуство оттогаш. Вториот Евертон е успешна ера започна кога Хари Катерик кој беше менаџер во 1961 година. Во 1962-1963, неговата втора сезона во задолжен, Евертон го освои Лигата и во 1966 година на ФА Купот проследено со 3-2 победа над Шефилд во средата. Евертон повторно стигна до финалето во 1968 година, но овој пат не беа во можност да се надминат Вест Бромвич Албион на Вембли. Две сезони подоцна во 1969-1970, Евертон го освои првенството лига, девет бода на најблиските соперници Лидс Јунајтед. Во овој период, Евертон беа првиот англиски клуб да постигне пет последователни години во Европските натпреварувања-сезони 1961-1962 да 1966-1967. Меѓутоа, успехот не трае, тимот заврши четиринаесеттиот, петнаесетти, седумнаесеттиот и седми во следните сезони. Хари Катерик заминал во пензија, но неговите наследници не успеале да освојат ниту еден трофеи до крајот на 1970-тите. Иако клубот се имал предизвици за наслов завршувајќи на четвртата во 1974-1975 под менаџер Били Бингам, и под менаџер Гордон Ли, третина во 1977-1978 и четвртиот следната сезона. Менаџер Гордон Ли беше отпуштен во 1981 година.

1985 Европски Куп на победниците на куповите Почетна постава во финалето.

Хауард Kendall ја презеде функцијата менаџер и водени Евертон до најуспешните ера. Во земјата, Евертон го освои ФА Купот во 1984 година и две титули во 1984-85 и 1986-87 и прв и досега на клубот само Европската трофеј обезбедување на Европскиот куп на Победниците на Куповите во 1985 конечниот. Европската успех дојде по првата тепа Универзитетскиот колеџ во Даблин, Интер Братислава и Фортуна Ситард, Евертон ги поразил германските гиганти Баерн Минхен 3-1 во полуфиналето, и покрај заостанува на половина време (во еден натпревар прогласен за најголема во Goodison Park историја) и евидентирани на истата scoreline над австриски клуб Рапид Виена во финалето. Откако доби двете лига и Купот на Победниците на Купот во 1985 година, Евертон дојде многу блиску до освојување на високиот, но беше поразен од Манчестер Јунајтед во ФА Купот. Следната сезона, 1985-86, Евертон беа тркачи до соседи Ливерпул и во лигата и ФА Купот, но не го доловат титула во 1986-87. По стадион Heysel катастрофа и потоа забрана на сите англиски клубови од континентална фудбал, Евертон загуби шанса да се натпреваруваат за повеќе европски трофеи. Голем дел од насловот, победничката страна беше растурена по забраната. Kendall се пресели во Атлетик Билбао откако во 1987 година наслов триумф и бил наследен од страна на помошник Колин Харви. Харви беше Евертон да од 1989 година финалето, но загуби со 3:2 по екстра времето во Ливерпул. Евертон беа основачот членови на Премиер Лигата во 1992 година, но се мачеше да го најде вистинскиот менаџер. Хауард Кендал се вратиле во 1990 година, но не може да се повтори неговите претходни успеси, а неговиот наследник, Мајк Вокер, беше статистички најмалку успешен менаџер Евертон до денес. Кога поранешниот Евертон играч Џо Royle презеде во 1994 година форма на клубот почна да се подобри; неговата прва игра задолжен беше 2-0 победа над Дерби соперници Ливерпул. Royle влече Евертон јасно на испаѓање, што доведе клубот до ФА Купот по петти пат во својата историја, победувајќи Манчестер Јунајтед со 1:0 во финалето.

 
Дејвид Мојес, го водеше Евертон од 2002 до 2013.

Триумфот куп беше, исто така, пасош Евертон за Купот на Победниците на Куповите, по нивниот прв европски кампања во пост-Heysel ера. Напредокот во рамките Џо Royle продолжи и во 1995-1996, како тие се искачи на шестото место во Премиер лигата. А петнаесетти место заврши следната сезона видов Royle поднесе оставка кон крајот на кампањата, да биде привремено заменет од страна на клубот капетан, Дејв Вотсон. Хауард Kendall беше назначен за менаџер на Евертон по третпат во 1997 година, но се покажа неуспешен состанок како Евертон заврши седумнаесетти во Премиер лигата, само избегнување на испаѓање се должи на нивната супериорна гол разлика над Болтон Вондерерс. Поранешниот менаџер Волтер Смит Ренџерс потоа ја презеде од Kendall во летото 1998 година, но успеа три последователни завршува во долниот дел на табелата. На Евертон одбор конечно истрча на трпение со Смит и бил избркан март 2002, по ФА Купот излез во Мидлзборо, со Евертон во реална опасност од испаѓање. Сегашниот менаџер, Дејвид Mојес, беше неговата замена и му беше предаден Евертон да безбедно заврши на петнаесеттото место. Во 2002-03 Евертон заврши седми, нивниот највисок заврши во 1996 година. А четврто место заврши во 2004-05, квалификувани Евертон за Лигата на Шампионите квалификациско коло. Тимот не успеа да ја направи во текот на Лигата на шампионите групната фаза и потоа беа елиминирани од Купот на УЕФА. Евертон се квалификуваа за 2007-08 и 2008-09 Купот на УЕФА натпревари и тие беа второпласирани во 2009 ФА Купот. Moyes има скршена клубот рекорд за трансфер со највисока надоместокот на четири наврати, потпишувајќи Џејмс Beattie за £ 6.000.000 во јануари 2005 година, Енди Џонсон за £ 8.6 милиони летото 2006 година, Yakubu за 11.250.000 £ во летото 2007 година , и Маруан Фелаини за £ 15 милиони септември 2008 година. Тоа беше под управување Дејвид Moyes дека Вејн Руни влегла во првиот тим, пред да биде продаден на Манчестер Јунајтед за клубот рекорд надомест од 27.000.000 £. Евертон фудбалскиот клуб беа првиот клуб да се скрши £ 100,000 трансфер праг кога Алан Бол се пресели од Блекпул за £ 110,000 во 1966 година. Евертон традиционално се во првите редови на нови идеи и првиот клуб за намерно се изгради фудбалски стадион. Исто така, Toffees пофали фактот дека тие се првиот клуб во светот да се инсталира dugouts и под почвата греење во нивните стадионот. Во 1936, натпреварот на Евертон против Арсенал бил првиот фудбалски натпревар предаван на телевизија.

     
 
 
Вторите бои на домашните дресови на Евертон
     
 
 
Првите бои на домашните дресови на Евертон

Во првите децении на нивната историја, Евертон имаше неколку различни комплет бои. Тимот првично играно во бело, а потоа сини и бели ленти, но како нови играчи кои пристигнуваат во клубот носеше маици своите стари тим за време на натпревари, збунетост наскоро следеше. Беше одлучено дека кошули ќе биде обоена црно, и да ги зачувате на трошоци и да се инсталира повеќе професионален изглед. Резултатот, сепак, се појави морбидно, па црвен појас е додаден. Кога клубот се пресели во Гудисон Парк во 1892 година, боите беа лосос розова и темносина шарени кошули со темносини куси панталони, тогаш менувањето на рубин кошули со сини намали и темносини куси панталони. Познатиот кралски син дресови со бели шорцеви беа првпат се користи во 1901-1902 сезона. Клубот игра во сино небо во 1906 година, но навивачите протестираа и бојата се врати на кралски син. Понекогаш Евертон одиграа во полесни нијанси од кралски син (како што се 1930-1931 и 1997-1998). Во 1901 година, Евертон стана првиот тим досега официјално да игра во сина и бела, а во 1933 ФА Купот, стана првиот клуб да се вработат комплет броеви (1-11) на задната страна на кошули на играч. Традиционалните далеку бои Евертон беа бели кошули со црни шорцеви, но од 1968 Amber кошули и кралски сини куси панталони стана честа појава. Различни изданија се појави во текот на 70-тите и 80-тите години. Неодамна Сепак црна, бела, сива и жолта далеку кошули се користат. На далеку кошула за тековната сезона, почнувајќи август 2011 година, е се врати назад во кошула жолт со морнарица во сини куси панталони.

Од почеток до денес боите на дресовите на клубот останале исти, со кралска сина боја, бели шорцеви и бели чорапи, иако кога играат на гости против тимови кој исто така носат бели шорцеви Евертон вообичаено настапуваат во целосно сина варијанта. Голманите на Евертон носат зелен дрес со зелени шорцеви и чорапи кога се дома и целосно црна варијанта на гости.

Стадион

уреди
 
Гудисон Парк

Евертон првично играше во Југоисточна агол на Стенли парк, кој е место за нов стадион на Ливерпул, со првиот официјален натпревар се одвива во 1879 година. Во 1882 година, еден човек по име Ј. Cruitt донирани земјиште во Приорат патот кој стана дом на клубот, пред да се пресели во Ливерпул, што е дома, Евертон е до 1892 година. Во тоа време, спор за тоа како клуб требаше да биде сопственост и работи се појави со сопственикот Енфилд и претседател Евертон, Џон Houlding. Спорот меѓу Houlding и Комитетот на клубот околу тоа како во клубот треба да биде извршена, доведе до Houlding обидуваат да добијат целосна контрола на клубот со регистрација на компанија, "Евертон ФК и Атлетик Основи ДОО". Во одговор, Евертон лево Енфилд за новото тло, Goodison Park, каде што се одигра на клубот и оттогаш. Houlding се обидел да го преземе името Евертон е, бои, тела и лига позиција, но беше одбиен од страна на Фудбалската Асоцијација. Наместо тоа, Хулдинг формираше нов клуб, Ливерпул.

Уште од овие настани, жестока соперништво постои помеѓу Евертон и Ливерпул, иако тоа е генерално се смета како повеќе почитувана отколку многу други derbies во англискиот фудбал. Ова се илустрира со еден синџир на црвени и сини шалови, кои беа поврзани меѓу портите на двете основи во Стенли парк во чест на Ливерпул навивачи загинаа во несреќата Hillsborough. Goodison парк, прв голем фудбалски стадион да се гради во Англија, беше отворена во 1892 година. Goodison Park има одржаа повеќе врвната фудбалски игри од било кој друг терен во Велика Британија и беше само англиски клуб земјата да биде домаќин на полуфиналето во 1966 ФИФА Светското првенство. Исто така, беше првиот англиски земјата да се подпочвен греење, првиот да има две групи на сите страни. Црквата основа на Св евангелист Лука се во непосредна близина на аголот на главниот стојат и на Gwladys улица стои. На matchdays играчи одиме надвор од тема мелодија да Z-Автомобили, наречен Џони Тод, традиционален Ливерпул децата песна собрани во 1890 година од страна на Френк Kidson кој ја раскажува приказната за еден морнар предаден од својата љубовница, додека далеку во морето.

Резервите на Евертон настапуваат на Халтон стадионот во Виднес.

Играчи

уреди

Состав

уреди
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Џордан Пикфорд
2   СР Морган Шнајдерлин
3   ОД Лејтон Бејнс
4   ОД Мајкл Кин
5   ОД Ешли Вилијамс
6   ОД Фил Џагиелка (капитен)
7   НП Јаник Боласие
8   СР Рос Баркли
9   НП Сандро Рамирес
10   НП Вејн Руни
11   НП Кевин Миралас
12   СР Арон Ленон
15   ОД Куко Мартина
16   СР Џејмс Мекарти
Бр. Позиција Играч
17   СР Идриса Гај
18   СР Гилфи Сигурдсон
20   СР Деви Класен
21   СР Мухамед Бешиќ
22   ГМ Мартен Стекеленбург
23   ОД Шејмус Колман
25   ОД Рамиро Фунес Мори
26   СР Том Дејвис
29   НП Доминик Калверт-Луин
30   ОД Мејсон Холгејт
31   НП Адемола Лукман
33   ГМ Жоел Робес
34   НП Умар Ниасе
43   ОД Џонџо Кени

Титули

уреди

Домашни натпреварувања

уреди

Прва дивизија

 • Шампиони: (9) - 1890-1891, 1914-1915, 1927-1928, 1931-1932, 1938-1939, 1962-1963, 1969-1970, 1984-1985, 1986-1987
 • Второпласирани: (7) - 1889-1890, 1894-1895, 1901-1902, 1904-1905, 1908-1909, 1911-1912, 1985-1986

Втора дивизија

 • Шампиони: (1) - 1930-1931
 • Второпласирани: (1) - 1953-1954

ФА Куп

 • Победници: (5) - 1906, 1933, 1966, 1984, 1995
 • Второпласирани: (8) - 1893 година, 1897, 1907, 1968, 1985, 1986, 1989, 2009

Фудбалски Лига куп

 • Второпласирани: (2) - 1977, 1984

Черити шилд

 • Победници: (9) - 1928, 1932, 1963, 1970, 1984, 1985, 1986 (дели), 1987, 1995
 • Второпласирани: (2) - 1933, 1966

Европски Супер куп

 • Вицешампион: (1) - 1985-1986

Светско Фудбалско списание Светски тим на годината

 • Победници - 1985

ФА Youth Cup

 • Победници: (3) - 1965, 1984, 1998
 • Второпласирани: (4) - 1961, 1977, 1983, 2002

Ланкашир Сениорско првенство

 • Победници: (6) - 1894 година, 1897 година, 1910, 1935, 1940, 1964

Ливерпул Сениорско првенство

 • Победници: (45) - 1884, 1886, 1887, 1890, 1891, 1892, 1894, 1895, 1896, 1898, 1899, 1900, 1904, 1906, 1908, 1910 (дели), 1911, 1912 (дели), 1914 година, 1919 година, 1921 година, 1922, 1923, 1924, 1926, 1928, 1934 (дели), 1936 (дели), 1938, 1940, 1945, 1953, 1954, 1956, 1957, 1958 (дели), 1959, 1960, 1961, 1982 (дели), 1983, 1996, 2003, 2005, 2007

Европски натпреварувања

уреди

Куп на победниците на куповите

 • Победници: (1) - 1985

Надворешни врски

уреди