Фудбалски клуб Барнли е професионален фудбалски клуб од Барнли, Англија и моментално се натпреварува во Премиер лигата.

Барнли
Целосно имеФудбалски клуб Барнли
ПрекарThe Clarets
Основан1882
СтадионТрф Мор[1]
Лондон, Англија
Капацитет21.401
ПретседателМајк Гарлик и Џон Баншкивич
МенаџерАнглија Шон Дајч
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2018–19Премиер лига, 15. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Клубот е основан во 1882 година. Член на Фудбалската лига станал во 1888 година.[2] Барнли е двократен Шампион на Англија во 1921[3] и 1960 година.[4], освојувач на ФА Купот во 1914 година, а во 1961 година стигнале до четврт-финалето на Европскиот куп. Исто така, Барнли е еден од трите клуба кој ги освоиле сите четири професионални лиги во англискиот фудбал заедно со Вулверхемтон и Престон Норт Енд.

Прекарот на клубот е The Clarets. Традиционалните бои се бордо и сина. Од 1883 година клубот е домаќин на стадионот Трф Мор.

Играчи уреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Ник Поуп
2   ОД Метју Лоутон
3   ОД Чарли Тејлор
4   СР Џек Корк
5   ОД Џејмс Тарковски
6   ОД Бен Ми  
7   СР Јохан Берг Гудмундсон
8   СР Џош Браунхил
9   НП Вут Вегхорст
10   НП Ешли Барнс
11   СР Двајт МекНил
13   ГМ Вејн Хенеси
Бр. Позиција Играч
14   ОД Конор Робертс
16   СР Дејл Стивенс
17   СР Арон Ленон
18   СР Ешли Вествуд
19   НП Џеј Родригес
20   СР Максвел Корне
22   ОД Нејтн Колинс
23   ОД Ерик Питерс
25   ГМ Вил Норис
26   ОД Фил Бардсли
27   НП Матеј Видра
28   ОД Кевин Лонг

Надворешни врски уреди

Наводи уреди