Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м краул во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 100м мажи краул се одржа на 29 јули 2009, а финалето на 30 јули 2009.

Медалисти

уреди
Злато Сребро Бронза
Цезар Сиело
  Бразил
Алан Бернар
  Франција
Фредерик Бускет
  Франција

Рекорди

уреди
  47"05 Емон Суливан
  Австралија
13 август 2008
Пекинг, Кина
РН 48"12 Филипо Мањини
  Италија
28 јули 2005
Монтреал, Канада

Квалификации

уреди
Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Дејвид Волтерс   САД 47.59 21 6
2 Стефан Нистранд   Шведска 47.66 21 5
3 Линдон Фернс   ЈАР 47.79 21 3 АФР
4 Алан Бернар   Франција 47.80 22 4
5 Бренд Хејдн   Канада 47.83 22 6
6 Фредерик Бускет   Франција 47.89 21 4
7 Евгени Лагунов   Русија 47.92 20 2
8 Цезар Сиело   Бразил 47.98 22 5
9 Андреј Гречин   Русија 48.13 20 4
9 Натан Адријан   САД 48.13 22 3
11 Дује Драгања   Хрватска 48.18 18 5
12 Николас Оливеира   Бразил 48.22 21 1
13 Филипо Мањини   Италија 48.23 20 3
14 Метју Таргет   Австралија 48.26 20 5
15 Кондрад Черниак   Полска 48.32 21 7
16 Џоел Гриншилдс   Канада 48.43 21 2
17 Метју Абуд   Австралија 48.45 19 4
18 Шон Фрајзер Кајмански Острови 48.47 18 3
19 Брет Фрајзер Кајмански Острови 48.56 10 6
20 Сајмон Барнет   Обединето Кралство 48.57 20 6
21 Кристијан Галенда   Италија 48.62 22 7
22 Штефен Диблер   Германија 48.68 19 5
23 Роланд Шуман   ЈАР 48.69 22 1
24 Норберт Трандафир   Романија 48.75 20 0
25 Набил Кебаб   Алжир 48.76 22 2
26 Џорџ Боуел И   Тринидад и Тобаго 48.82 20 8
27 Паулиус Викторавјакус   Литванија 48.84 19 7
28 Адам Браун   Обединето Кралство 48.90 22 0
29 Нимрод Шапира Бар Ор   Израел 48.93 19 3
30 Алексеј Пунински   Хрватска 49.08 18 6
31 Себастијан Вершурен   Холандија 49.12 21 0
32 Џејсон Данфорд   Кенија 49.16 22 8
33 Доминик Мекрти   Швајцарија 49.17 20 7
33 Алберт Субирац   Венецуела 49.17 21 9
35 Флори Ланг   Швајцарија 49.20 20 9
36 Миндугас Садускас   Литванија 49.26 16 5
37 Рамару Хадара   Јапонија 49.28 19 1
38 Дејвид Данфорд   Кенија 49.34 14 3
39 Јакинто Де Хесус Алаја   Доминиканска Република 49.38 11 7
40 Мартин Вернер   Чешка 49.39 22 9
41 Јакоб Шот Андеркаер   Данска 49.43 18 4
41 Зуо Чен   НР Кина 49.43 20 1
43 Питер Стимни   Шведска 49.47 19 2
44 Рајан Харисон   Ирска 49.49 17 8
45 Александрте Агустињо   Португалија 49.50 18 2
46 Романс Милославкис   Латвија 49.51 17 9
46 Јоширо Окумура   Јапонија 49.51 19 0
48 Даглас Кларк Ленокс Ли   Порторико 49.62 10 3
48 Ли Каи   НР Кина 49.62 19 6
50 Јорис Грандаен   Белгија 49.75 21 8
51 Бери Марфи   Ирска 49.76 16 3
52 Андреи Радзунау   Белорусија 49.90 18 0
53 Јонис Каларгарис   Грција 49.92 18 1
54 Рајан Џон Пини   Папуа Нова Гвинеја 49.94 18 7
55 Марцин Танчунски   Полска 49.97 19 8
56 Пауло Сантос   Португалија 50.01 16 7
56 Роберто Гомес   Венецуела 50.01 17 3
58 Андриј Говоров   Украина 50.04 17 6
59 Вирдхавал Каде   Индија 50.07 19 9
60 Мартин Кучер Белгири   Уругвај 50.19 18 9
61 Дмитро Черказов   Украина 50.22 1 3
62 Александре Батиаров   Кипар 50.30 15 2
63 Емил Далнилсен   Данска 50.32 17 1
64 Глен Сурглуз   Белгија 50.37 17 7
65 Марио Монтоја   Костарика 50.40 13 2
66 Хосе Антонио Алонсо   Шпанија 50.41 18 8
67 Мартин Шпицер   Австрија 50.43 15 8
68 Андрејс Дуда   Латвија 50.45 14 6
69 Доминик Кол   Австрија 50.48 17 5
70 Влад Разван Кацуиис   Романија 50.51 15 4
71 Данил Тулупов   Узбекистан 50.60 14 5
72 Кан Тајла   Турција 50.62 17 2
73 Раул Е Мартинес Коломбер   Порторико 50.65 15 3
74 Алекс Виљаеција   Шпанија 50.66 16 6
75 Владимир Сидоркин   Естонија 50.71 17 4
76 Золтан Повазцај   Унгарија 50.73 17 0
77 Хулио Галфоре Монтес   Колумбија 50.80 16 1
78 Даниел Вилијам Анри Бего   Малезија 50.86 13 6
78 Дога Целик   Турција 50.86 16 0
80 Елвис Буроус   Бахами 50.88 12 2
80 Артур Дилман   Казахстан 50.88 16 2
82 Теренс Хејнес   Барбадос 50.95 16 4
83 Хуан Камбиндо Романос   Колумбија 50.96 14 4
83 Рафаел Стачиоти   Луксембург 50.96 16 8
85 Александар Николов   Бугарија 50.98 12 7
86 Мартин Форд   Барбадос 51.01 15 9
87 Хајдер Еснар   Босна и Херцеговина 51.08 14 7
88 Бранден Вајтхарст   САД 51.27 11 3
89 Мохамед Бидарјан   Иран 51.31 11 5
90 Џонмо Бае   Јужна Кореја 51.54 12 3
90 Себастијан Јансен Медико   Перу 51.54 14 1
92 Паша Радхати Рад   Иран 51.65 8 4
93 РојАлен Брч   Бермуда 51.68 12 8
93 Данил Хаустов   Естонија 51.68 16 9
95 Јиан Бенго Фо   Малезија 51.71 15 5
96 Василиј Данилов   Киргистан 51.81 15 6
97 Сјуе Веј Николас Тан   Сингапур 51.83 13 8
98 Себастијан Ариспе Силва   Перу 51.85 14 8
99 ЖанФранцуз Шнајдер   Луксембург 51.86 13 5
99 Кветослав Свобода   Чешка 51.86 15 0
101 Јани Руси   Финска 51.88 14 9
102 Чарлс Вилијам Вокер   Филипини 51.92 13 0
103 Клемент Лим   Сингапур 52.11 12 4
104 Микаел Колојан   Ерменија 52.12 13 4
105 Гуфри Робин Чих   Хонгконг 52.14 13 1
106 Мигел Несрала   Доминиканска Република 52.21 12 0
107 Грант Бихан   Зимбабве 52.23 14 2
108 Петр Ромашкин   Узбекистан 52.26 13 3
109 Хосе Алберто Монтоја   Костарика 52.31 11 8
110 Бред Хамилтон   Јамајка 52.37 9 0
111 Мохамед Махуд   Кувајт 52.40 15 1
112 Кристофер Дунас   Гуам 52.45 12 5
113 Николас Томсон   Бермуда 52.47 9 4
114 Норберт Трудман   Словачка 52.51 14 0
115 Синди Хокса   Албанија 52.54 11 1
115 Глен Виктор Сутанто   Индонезија 52.54 13 9
117 Јонгван Канг   Јужна Кореја 52.62 10 1
118 Куам Амин   Мароко 52.64 11 4
119 Кендрик Уј   Филипини 52.67 12 6
120 Лук Хал   Есватини 52.79 11 0
121 Салвадор Малат Аркаја   Чиле 52.86 9 6
122 Зејн Џордан   Замбија 52.92 10 4
123 Абдул Кадре Мбае Ниана   Сенегал 52.96 10 7
124 Хо Чун Јан   Хонгконг 52.97 11 2
125 Жоао Матиас   Ангола 52.99 9 1
126 Родион Давелар   Холандија 53.00 12 9
127 Сергеј Голбан   Молдавија 53.04 11 9
128 Енди Баби   Албанија 53.07 10 9
129 Фернандо Кастељанос   Гватемала 53.19 8 0
130 Јури Јизаџи   Молдавија 53.26 12 1
131 Бојан Јованов   Македонија 53.27 1 6
132 Сергеј Наумовски   Македонија 53.30 1 1
133 Џонатан Вонг   Јамајка 53.35 9 5
134 Ашвин Менон   Индија 53.41 9 8
135 Хијкин Цитнје   Холандија 53.46 8 5
136 Александер Реј   Намибија 53.61 7 6
137 Матар Самб   Сенегал 53.71 10 2
138 Хамуд Алхамуд   Кувајт 53.72 13 7
139 Ачели Билал   Мароко 53.86 9 2
140 ЕмилиРони Бакал Предлошка:РКО 53.92 8 2
141 Карим Енаб   Јордан 53.97 9 9
142 Куан Фонг Лао   Макао 54.11 9 3
143 Алан Гутиерез Кастро [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 54.16 8 6
144 Јелоу Јијах   Нигерија 54.17 7 1
145 Самсон Фокадос Опуапко   Нигерија 54.28 6 6
146 Абас Рад   Либан 54.32 11 6
147 Нарутјан Нарутјанјан   Ерменија 54.39 8 3
148 Саед Ал Џесми   ОАР 54.76 7 4
149 Тимоти Ферис   Зимбабве 54.78 10 8
150 Мохамед Ал Џафери   ОАР 54.83 8 8
151 Винсент Пери Предлошка:ГРА 54.88 7 8
152 Колин Бенсадон   Гибралтар 54.94 6 3
153 Џ.П. Хјуз Грегори   Маврициус 54.96 7 5
154 Жулиен Брис   Света Луција 55.00 5 1
155 Ниал Кристофер Робертс   Гвајана 55.08 6 4
156 Андреј Молчанов   Туркменистан 55.30 6 7
157 Гери Пинеда   Гватемала 55.34 6 1
158 ЧаоЛин Цунг   Тајван 55.40 9 7
159 Рашид Јунусов   Киргистан 55.45 10 0
160 Есау Симсон   Гренада 55.59 6 8
161 Мох’Д Акуела   Јордан 55.74 8 7
162 Едвард Каруна Дингли   Малта 55.75 6 5
163 Игнасио Куеведа Буба   Боливија 55.95 5 3
164 Николас Корд   Гренада 55.99 5 6
165 Рони Венкатачелум   Маврициус 56.00 7 0
166 Ахмед Јебрел   Палестина 56.05 8 1
167 Шејн Мангру   Сејшели 56.15 4 2
167 Ентони Кларк   Франција 56.15 8 9
169 Патрисио Вера   Мозамбик 56.29 5 2
170 Сергеј Кровјаков   Туркменистан 56.59 5 5
171 Питер Попахун Покавин   Папуа Нова Гвинеја 56.97 4 5
172 Чок Куан Чонг   Макао 57.35 6 2
173 Даглас Милер   Фиџи 57.43 5 8
174 Хуан Карлос Сикафи Диаз [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 57.52 6 0
175 Елајџи Ерасито   Фиџи 57.64 5 9
176 Кент Чунг Сиу   Брунеј 57.96 5 0
177 Омар Јасам   Брунеј 58.38 6 9
178 Џеси Нилон   Самоа 58.56 4 4
179 Квентон Дапонт   Есватини 58.69 4 3
180 Ахмед Салим али Алдулами   Ирак 58.91 2 5
181 Адама Оуедраго   Буркина Фасо 59.11 1 8
182 Мајкл Тејлор   Маријански Острови 59.24 4 1
183 Џејк Виљареал   Маријански Острови 59.39 4 8
184 Марк Пол Томсон   Замбија 59.84 3 3
185 Едвард Поп   Гуам 1:00.05 4 6
186 Адам Виктора   Сејшели 1:00.17 3 2
187 Шајлеш Сумшер Рана   Непал 1:00.74 4 0
188 Фабијан Грегори Бинс   Гвајана 1:01.05 1 4
189 Суфјан Алмалки   Брунеј 1:01.25 3 1
190 Купер Граф   Маријански Острови 1:01.30 3 4
191 Шин Кимура   Маријански Острови 1:01.86 3 5
192 Ќинг Мао Веи   Самоа 1:02.50 2 4
193 Шамил Ибрахим   Малдиви 1:02.64 3 7
194 Прасида Јунг Шах   Непал 1:02.68 3 6
195 Али Мохамед Раид   Малдиви 1:02.74 4 9
196 Самсон Мејкер   Танзанија 1:07.24 2 6
196 Коанг Гаткос Гор   Етиопија 1:07.24 3 0
198 Квизеда Чердич   Бурунди 1:08.71 3 8
199 Баруф Али   Австралија 1:10.00 2 7
200 Нсумизи Ален Борис   Бурунди 1:12.70 3 9
201 Коку Масан Амагешие   Того 1:14.79 2 9
202 Мохамед Бурханта   Џибути 1:16.67 2 1

Полуфинале

уреди
Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Алан Бернард   Франција 1 5 47.27
2 Цезар Сиело   Бразил 1 6 47.48
3 Стефан Нисатранд   Шведска 1 4 47.53
4 Николас Оливеира   Бразил 1 7 47.78
5 Бренд Хејдн   Канада 2 3 47.88
6 Дејвид Волтерс   САД 2 4 47.92
7 Линдон Фернс   ЈАР 2 5 47.96
8 Фредерик Бускет   Франција 1 3 47.98
9 Филипо Мањини   Италија 2 1 48.04 НР
10 Натан Адрија   САД 1 2 48.13
11 Метју Таргет   Австралија 1 1 48.15
12 Андреј Гречин   Русија 2 2 48.18
13 Евгениј Лагунов   Русија 2 6 48.20
14 Конрад Черниак   Полска 2 8 48.22
15 Дује Драгања   Хрватска 2 7 48.25
16 Џоел Гриншилдс   Канада 1 8 48.73

Финале

уреди
Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Цезар Сиело   Бразил 5 46.91 СР
  Сребрен Алан Бернард   Франција 4 47.12 ЕР
  Бронзен Фредерик Бускет   Франција 8 47.25
4 Бренд Хејдн   Канада 2 47.27 НР
5 Дејвид Волтерс   САД 7 47.33
6 Стефан Нистранд   Шведска 3 47.37
7 Линдон Фернс   ЈАР 1 47.94
8 Николас Оливеира   Бразил 6 48.01

Надворешни врски

уреди