Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 5км во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањето на 5км отворено пливање се одржа на 21 јули 2009 н а плажата Остиа во Рим. Учествуваа 41 маж од 24 земји[1].

Резултати уреди

Место Пливач Националност Време
 Златен Томас Лурц  Германија 56:26.9
 Сребрен Спиридон Гианиотис  Грција 56:27.2
 Бронзен Чад Хо Јужна Африка ЈАР 56:41.9
4 Лус Ферети  Италија 56:44.3
5 Ендрју Гемеј  САД 56:44.9
6 Лоис Бранда  Франција 56:47.0
7 Френсис Крипен  САД 56:47.1
8 Диего Нугуера Монтеро  Шпанија 56:47.2
9 Симоне Руфини  Италија 56:47.3
10 Франциско Хосе Неварас  Шпанија 56:47.9
10 Владимир Дјачин  Русија 56:47.9
12 Евгениј Драцев  Русија 56:48.5
13 Ендрју Бито Австралија Австралија 56:52.4
14 Родриго Елорза  Мексико 56:55.3
15 Цаба Герчак  Унгарија 57:07.1
16 Трент Гримси Австралија Австралија 57:07.2
17 Жан Посморни  Чешка 57:07.8
18 Жилин Савиџ  Франција 57:09.6
19 Луиз Едуардо Лима  Бразил 57:11.1
20 Јакуб Фичел  Чешка 57:21.1
21 Јан Волфгартен  Германија 57:31.7
22 Давид Крил  Канада 57:37.1
23 Константин Украдига  Украина 57:48.8
24 Ричард Чарлесворд Обединето Кралство Обединето Кралство 57:57.4
25 Игор Снитко  Украина 57:58.1
26 Луис Роџеро Арапираца  Бразил 58:04.9
27 Даниел Вигас  Португалија 58:05.0
28 Даниел Делгадиљо  Мексико 58:17.7
29 Курт Нихаус Костарика Костарика 58:17.8
30 Естебан Еддерика Еквадор Еквадор 58:17.9
31 Гергењјлу Гјурта  Унгарија 58:20.8
32 Даниел Мараис Јужна Африка ЈАР 58:21.9
33 Алфи Ховс Обединето Кралство Обединето Кралство 59:36.8
34 Иван Ендерика Еквадор Еквадор 59:40.1
35 Иван Ернандес  Венецуела 1:01:53.9
36 Анхел Мореира  Венецуела 1:01:57.1
37 Томас Вакан  Словачка 1:02:06.8
38 Хуан Прем Бјер Гватемала Гватемала 1:07:45.3
39 МОхамед Јасим Алгхариб Саудиска Арабија Саудиска Арабија 1:07:49.8

Орел Џефри Холандски Антили ДСК

Карим Валентин Холандски Антили ДСК

Наводи уреди

  1. PR53 - 13th FINA World Championships Rome 2009 - Open Water Competition (FINA Press Release 2009-53); published by FINA on 2009-07-18, retrieved 20 July 2009.

Надворешни врски уреди