Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м градно во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето за 200м мажи градно се одржаа на 30 јули 2009, а финалето на 31 јули 2009.

Освојувачи на медали уреди

Злато Сребро Бронза
Даниел Ѓурта
  Унгарија
Ерик Шанту
  САД
Гиедрус Титенис
  Литванија
Кристијан Спрингер
  Австралија

Рекорди уреди

  2'07"51 Косуке Китаџима
  Јапонија
8 јуни 2008
Токио, Јапонија
РП 2'09"42 Косуке Китаџима
  Јапонија
24 јули 2003
Барселона, Шпанија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ерик Шанту   САД 2:08.55 9 4 ШР
2 Даниел Ѓурта   Унгарија 2:08.71 9 5
3 Лорис Факи   Италија 2:08.85 8 3 НР
4 Марко Кох   Германија 2:09.06 8 4
5 Хенрике Барбоса   Бразил 2:09.22 7 4
6 Јевгениј Рузков   Казахстан 2:09.26 6 4
7 Гиедрус Титенис   Литванија 2:09.28 5 8
8 Едоардо Гјоргети   Италија 2:09.29 8 7
9 Крис Гилкрист   Обединето Кралство 2:09.31 7 2
10 Јута Суенага   Јапонија 2:09.33 8 5
11 Хјуз Дубоск   Франција 2:09.45 9 3
12 Кристијан Спрингер   Австралија 2:09.82 7 8
13 Нил Версфилд   ЈАР 2:09.86 9 2
14 Григори Фалко   Русија 2:10.23 7 9
15 Игор Борисик   Украина 2:10.39 7 7
16 Брентон Рикард   Австралија 2:10.54 7 5
17 Наоја Томита   Јапонија 2:10.85 9 6
18 Владислав Пољаков   Казахстан 2:11.09 8 1
19 Максим Подопригора   Австрија 2:11.17 6 5
20 Крис Бое Кристијансен   Данска 2:11.41 6 2
21 Ричард Веб   Обединето Кралство 2:11.78 9 1
22 Пол Корнфилд   Канада 2:11.87 8 9
23 Валери Димо   Украина 2:12.08 6 6
24 Јоханес Нојман   Германија 2:12.12 7 6
25 Јаков Јохан Свеинсон   Исланд 2:12.39 5 4
26 Скот Дикенс   Канада 2:12.57 8 8
27 Тејлс Цердеира   Бразил 2:12.62 7 3
28 Иштваан Мејт   Австрија 2:12.64 9 9
29 Вилијам Дирлинг   ЈАР 2:12.84 8 2
30 Андју Бри   Ирска 2:12.90 5 5
31 Лорент Карнол   Луксембург 2:13.00 6 7
32 Сандип Сејвал   Индија 2:13.22 6 0
33 Алехандро Јакобо   Мексико 2:13.37 6 9
34 Славомир Волнак   Полска 2:13.83 7 1
35 Томас Клобучик   Словачка 2:14.33 5 2
36 Том Бири   Израел 2:14.59 9 0
37 Славомир Кушко   Полска 2:14.74 8 0
38 Малик Фол   Сенегал 2:15.00 5 1
39 Хасиен Хосин   Андора 2:15.37 6 1
40 Гал Нево   Израел 2:15.49 4 3
41 Карлос Алмеида   Португалија 2:15.58 6 3
42 Џошуа Арегуин   Мексико 2:16.57 5 7
43 Виет Нгаен Ху   Виетнам 2:16.85 4 5
44 Гуојинг Занг   НР Кина 2:17.07 6 8
45 Ету Карвонен   Финска 2:18.61 5 9
46 ВеиВен Ванг   Тајван 2:19.55 4 4
47 Дмитри Шветцов   Узбекистан 2:20.14 3 1
48 Хорхе Марио Муриљо Валдез   Колумбија 2:20.53 5 3
49 Дмитри Александров   Киргистан 2:20.65 4 7
50 Шуа Ванг   НР Кина 2:20.78 5 6
51 Индра Гунаван   Индонезија 2:20.81 4 9
52 Јинвен Марк Тан   Сингапур 2:21.42 4 6
53 Ваел Кобрусли   Либан 2:21.65 4 8
54 Даниел Велез   Порторико 2:22.19 3 8
55 Метју Чарлс Смит   Естонија 2:22.20 2 3
56 Бенџамин Гусман Бланко   Чиле 2:22.25 4 1
57 Иван Димјаненко   Узбекистан 2:23.95 3 3
58 Едгар Креспо   Панама 2:24.08 4 0
59 Агнишвар Јајапракаш   Индија 2:24.49 3 2
60 Максимилијан Сидентоф   Намибија 2:24.70 2 4
61 Јиа Хао Нг   Сингапур 2:25.77 3 6
62 Абдулрахман Албадер   Кувајт 2:26.18 4 2
63 Хуан Гуера   Ел Салвадор 2:26.19 3 4
64 Ели Ебензер Вонг   Маријански Острови 2:26.83 3 9
65 Мубарак Ал Бешар   ОАР 2:28.36 2 2
66 Ренато Проно Фернандес   Парагвај 2:30.13 5 0
67 Раинуи Терипаја   Франција 2:30.75 3 7
68 Редо Лима Љамосас   Перу 2:31.76 3 0
69 Дигуан Пигот   Суринам 2:32.15 2 6
70 Рафаел Лаваро   Ел Салвадор 2:32.74 2 5
71 Тимур Картабаев   Киргистан 2:33.69 3 5
72 Андреа Агиус   Малта 2:35.06 2 1
73 Хемра Нурмаајрадов   Туркменистан 2:36.00 2 0
74 Винсент Пери   Франција 2:37.18 2 7
75 К. Чуен Хо Јан   Маврициус 2:38.31 1 5
76 Јан Бон Волонгкаптор Накмаи   Папуа Нова Гвинеја 2:39.41 1 4
77 Пабло Наварате   Никарагва 2:40.57 2 8
78 Сердар Мопиев   Туркменистан 2:48.47 1 3
79 Хусаин Мубах   Малдиви 3:10.54 1 6

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Кристијан Спрингер   Австралија 1 7 2:07.31 СР
2 Ерик Шанту   САД 2 4 2:07.42
3 Брентон Рикард   Австралија 1 8 2:07.89
4 Даниел Ѓурта   Унгарија 1 4 2:08.08 ЕР
5 Гиедрус Титенис   Литванија 2 6 2:08.35
6 Лорис Факи   Италија 2 5 2:08.50 НР
7 Хенрике Барбоса   Бразил 2 3 2:08.56
8 Едоардо Гјоргети   Италија 1 6 2:08.63 НР
9 Хјуз Дубоск   Франција 2 7 2:09.00
10 Крис Гилкрист   Обединето Кралство 2 2 2:09.01
11 Григори Фалко   Русија 1 1 2:09.36
12 Марко Кох   Германија 1 5 2:09.44
13 Нил Версфилд   ЈАР 2 1 2:09.61
14 Јута Суенага   Јапонија 1 2 2:09.70
15 Јевгениј Рузков   Казахстан 1 3 2:10.15
16 Игор Борисик   Украина 2 8 2:10.82

Финале уреди

[1]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Даниел Ѓурта   Унгарија 6 2:07.64 ЕР
  Сребрен Ерик Шанту   САД 5 2:07.65
  Бронзен Гиедрус Титенис   Литванија 2 2:07.80
  Бронзен Кристијан Спрингер   Австралија 4 2:07.80
5 Брентон Рикард   Австралија 3 2:08.23
6 Едоардо Гјоргети   Италија 8 2:08.86
7 Хенрике Барбоса   Бразил 1 2:09.35
8 Лори Факи   Италија 7 2:10.26

Наводи уреди

Надворешни врски уреди