Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 10км во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

45 жени од 26 земји се натпреваруваат во трката во пливање на отворено на 10км. Натпреварувањето се одржа на 22 јули 2009[1].

Резултати уреди

Место Пливач Националност Време
  Златен Кери-Ане Пајне   Обединето Кралство 2:01:37.1
  Сребрен Екатерина Селиверстова   Русија 2:01:38.0
  Бронзен Мартина Грималди   Италија 2:01:38.6
4 Андреина Пинто Перес   Венецуела 2:01:40.8
5 Ангела Мауер   Германија 2:01:40.9
6 Линзи Хеистер   Холандија 2:01:40.9
7 Полана Окимото   Бразил 2:01:41.5
8 Маргарита Домингез   Шпанија 2:01:45.6
9 Маријана Лумперта   Грција 2:01:45.7
10 Јана Печанова   Чешка 2:01:50.2
11 Алона Бербасова   Украина 2:01:58.9
12 Манон Ламенс   Белгија 2:02:00.3
13 Аланах Џури   Нов Зеланд 2:02:01.0
14 Теја Жупан   Словенија 2:02:03.1
15 Јанкиао Фанг   НР Кина 2:02:04.0
Олга Береснева   Украина 2:02:04.0
17 Ника Козамерник   Словенија 2:02:04.4
18 Карла Ситич   Хрватска 2:02:04.5
Одете Салдивар   Мексико 2:02:04.5
20 Ирис Мати-Жакет   Грција 2:02:04.6
21 Патрисија Малдонадо   Венецуела 2:02:05.9
22 Ана Марсела Куња   Бразил 2:02:06.4
23 Силие Риброва   Чешка 2:02:06.5
24 Емили Брунман   САД 2:02:06.6
25 Александра Гонсалес   Мексико 2:02:06.7
26 Стефани Билер   Германија 2:02:07.1
27 Ева Фабијан   САД 2:02:09.9
28 Малке Ваиер   Холандија 2:02:10.1
29 Мелиса Горман   Австралија 2:02:16.0
30 Катиа Барос   Еквадор 2:02:20.3
31 Алис Франко   Италија 2:02:22.1
32 Офеле Аспорт   Канада 2:02:22.9
33 Ѕофиа Балаш   Канада 2:02:24.3
34 Ју Ши   Унгарија 2:02:28.3
35 Кати Витфилд   Обединето Кралство 2:02:37.7
36 Даниеле Де Франческо   Италија 2:02:55.4
37 Јурема Рекуема Жакес   Шпанија 2:03:16.8
38 Натали Ду Тоит   Канада 2:06:22.5
39 Натали Кале Калдас   Еквадор 2:06:26.9
40 Танг Винг Јунг Наташа Тери   Хонгконг 2:09:15.4
41 Аурел Милер   Франција 2:09:23.7
42 Надине Вилијамс   Канада 2:12:07.9
43 Синди Тоскано   Гватемала 2:26:09.1
Лариса Илченко   Русија НЗА
Сван Габриеле Оберсон   Швајцарија НЗА

Наводи уреди

  1. 2009 Worlds results: Women's 10K from OmegaTiming.com (official timer of the 2009 Worlds); retrieved 2009-07-22.

Надворешни врски уреди