Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 1500м краул во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификаците за 1500м мажи краул се одржаа на 1 август 2009, а финалето на 2 август 2009.

Медалисти уреди

Злато Сребро Бронза
Оусама Мелоули
  Тунис
Рајан Кокхрејн
  Канада
Сун Јанг
  НР Кина

Рекорди уреди

  14'34"56 Грент Хакет
  Австралија
29 јули 2001
Фукуока, Јапонија
  14'34"56 Грент Хакет
  Австралија
29 јули 2001
Фукуока, Јапонија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Сун Јанг   НР Кина 14:54.54 5 3
2 Оусама Мелоули   Тунис 14:54.56 5 4
3 Рајан Кокхрејн   Канада 14:56.56 4 4
4 Марко Ривера   Шпанија 14:57.47 4 7
5 Лин Занг   НР Кина 14:58.46 4 5
6 Федерико Колберталдо   Италија 14:58.98 3 5
7 Дејвид Дејвис   Обединето Кралство 15:00.52 5 5
8 Самуел Пицети   Италија 15:00.70 4 6
9 Парк Тае Ван   Јужна Кореја 15:00.87 4 3
10 Мадс Гласнер   Данска 15:01.80 5 6
11 Рајан Наполеон   Австралија 15:09.55 3 6
12 Џексон Вилкокс   САД 15:09.66 5 1
13 Том Венгенојден   Белгија 15:12.95 3 7
14 Роберт Харли   Австралија 15:14.75 3 2
15 Бренан Морис   САД 15:16.37 3 1
16 Николас Ростучер   Франција 15:16.49 3 3
17 Пал Џонсен   Фарски Острови 15:21.37 5 2
18 Рјори Сононака   Јапонија 15:24.13 4 2
19 Игор Снитко   Украина 15:26.97 4 8
20 Естебан Паз   Аргентина 15:31.45 4 0
21 Дејвид Брендл   Австрија 15:31.46 5 8
22 Ричард Чарлсворт   Обединето Кралство 15:36.64 5 7
23 Рикардо Монастеиро   Венецуела 15:37.48 3 9
24 Александер Гомес   Венецуела 15:38.93 2 4
25 Олександр Лученко   Украина 15:39.57 3 8
26 Сонгјоп Пи   Јужна Кореја 15:47.94 5 9
27 Луис Ескбар   Мексико 15:52.60 5 0
28 Даниел Делгадиљо   Мексико 15:56.42 3 0
29 Флоријан Џанистин   Австрија 15:57.96 4 1
30 Матео Де Ангуло Веласко   Колумбија 16:03.31 2 6
31 Естебан Ендерика   Еквадор 16:07.59 2 7
32 Мандар Дивасе   Индија 16:12.28 1 0
33 КаиВен Пан   Тајван 16:18.38 4 9
34 ЈиуТинг Чен   Тајван 16:22.09 2 3
35 Хајдер Еснар   Босна и Херцеговина 16:32.01 1 1
36 Иван Александро Ендерика   Еквадор 16:32.83 2 0
37 Роберто Пеналиља Гарсија   Чиле 16:38.70 2 1
38 Луис Андрес Мотолел Нејм [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 16:50.12 1 6
39 Витали Кудијаков   Киргистан 16:50.18 1 4
40 Александр Слепченко   Киргистан 16:52.35 2 9
41 Алан Гутиерез Кастро [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 16:52.71 1 5
42 Хејману Сичан   Франција 17:08.44 1 2
43 Паул Еласита   Фиџи 17:58.23 1 7

Финале уреди

[1]

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Оусама Мелоули   Тунис 5 14:37.28 АфР
  Сребрен Рајан Кокхрејн   Канада 3 14:41.38
  Бронзен Сун Јанг   НР Кина 4 14:46.84
4 Федерико Колберталдо   Италија 7 14:48.28 НР
5 Лин Занг   НР Кина 2 14:54.23
6 Дејвид Дејвис   Обединето Кралство 1 14:57.03
7 Марко Ривера   Шпанија 6 15:01.92
8 Самуел Пицети   Италија 8 15:19.38

Наводи уреди