Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м мешано во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите и полуфиналето на Мажи 200м поединечно се одржаа на 29 јули 2009, а финалето на30 јули 2009.

Medaglie уреди

Злато Сребро Бронза
Рајан Лохте
  САД
Ласло Чех
  Унгарија
Ерик Шанту
  САД

Рекорди уреди

  1'54"23 Мајкл Фелпс
  САД
15 август 2008
Пекинг, Кина
ШР 1'54"98 Мајкл Пелпс
  САД
29 март 2007
Мелбурн, Австралија

Квалификации уреди

Место Име Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ласло Чех   Унгарија 1:56.34 9 4
2 Ерик Шанту   САД 1:57.65 10 4
3 Леит Бред   Австралија 1:57.66 10 7
3 Тиаго Переира   Бразил 1:57.66 11 3
5 Рајан Лохте   САД 1:57.94 11 4
6 Џејмс Годард   Обединето Кралство 1:58.40 9 5
7 Герго Кис   Унгарија 1:58.48 9 3
8 Гал Нево   Израел 1:58.55 11 7
9 Кен Такакува   Јапонија 1:58.60 11 5
10 Алесио Боџиото   Италија 1:58.81 11 6
11 Јаник Либхерц   Германија 1:58.94 11 0
12 Даријан Доунсенд   ЈАР 1:58.96 10 5
13 Енрике Родригес   Бразил 1:59.21 11 2
14 Такуро Фуџии   Јапонија 1:59.26 10 6
15 Џозеф Рубок   Обединето Кралство 1:59.65 9 8
16 Мартин Ливамаги   Естонија 1:59.95 7 3
17 Диого Карваљо   Португалија 2:00.05 11 1
18 Томазо Д’орсоња   Австралија 2:00.31 10 9
19 Вјататас Јанутатис   Литванија 2:00.32 9 2
20 Бредли Али   Барбадос 2:00.44 10 3
21 Фабиен Хорт   Франција 2:00.47 10 2
22 Омар А. Пинзон Гарсија   Колумбија 2:00.56 8 7
23 Луказ Војт   Полска 2:00.72 11 9
24 Алан Кабељо   Шпанија 2:00.73 11 8
25 Брентон Кабељ   Шпанија 2:01.00 9 1
26 Романос Јасанос Алуфантис   Грција 2:01.06 9 6
27 Веиџиа Лиу   НР Кина 2:01.11 8 1
28 Мигел Молина   Филипини 2:01.19 10 8
29 Марти Алјанд   Естонија 2:01.26 7 7
30 Риан Шуман   ЈАР 2:01.31 9 7
31 Саша Импрач   Хрватска 2:01.41 8 4
32 Андреј Крлјов   Русија 2:01.43 10 0
33 Крис Бое Кристијансен   Данска 2:01.62 8 2
34 Матјус Мачуки   Полска 2:01.65 9 0
35 Јордан Хартни   Канада 2:01.69 8 3
36 Карлос Алмеда   Португалија 2:01.78 7 6
37 Таки М’Рабет   Тунис 2:01.81 8 6
38 Никса Роки   Хрватска 2:01.86 6 1
39 Дмитриј Гордијенко   Казахстан 2:02.20 8 9
40 Гард Квејл   Норвешка 2:02.29 9 9
41 Томас Фуцик   Чешка 2:02.60 8 8
41 Динко Јукич   Австрија 2:02.60 10 1
43 Доминик Дур   Австрија 2:03.59 7 5
44 Хан Сун   НР Кина 2:03.95 7 4
45 Андерс Мекинтајр   Канада 2:04.67 6 2
46 Мехди Хамана   Алжир 2:04.86 7 1
47 Рафаел Стачиони   Луксембург 2:05.51 7 2
48 Педро Пинотес   Ангола 2:05.57 6 9
49 Саед Малаке Атшијан   Иран 2:05.96 5 8
50 Бранден Вајтхурст   САД 2:06.05 4 4
51 Серкан Атасај   Турција 2:06.27 7 9
52 Рахан Понча   Индија 2:06.29 5 4
53 Езекуел Трухиљо   Мексико 2:06.30 7 0
54 Миндаугас Марга   Литванија 2:06.99 4 7
55 Хасиен Хосин   Андора 2:07.46 5 7
56 Бенџамин Гусман Бланко   Чиле 2:07.50 6 8
57 Раул Лопес   Мексико 2:07.92 5 6
58 Лорент Карнол   Луксембург 2:08.01 6 3
59 Роберт Валш   Филипини 12.03 6 7
60 ЈуиТинг Чин   Тајван 2:08.87 5 3
61 Жан Луис Гомес   Доминиканска Република 2:09.08 4 2
62 Агнишвар Јајапракаш   Индија 2:09.11 5 1
63 Дмитри Шведцов   Узбекистан 2:09.80 5 5
64 Радомјос Мадјур   Тајланд 2:09.91 6 6
65 Џиорџи Мтвравашвили   Грузија 2:10.12 5 0
66 Диего Кастиљо   Панама 2:10.37 5 2
67 Берада Морад   Мароко 2:10.40 4 6
68 Николас Џејмс   Зимбабве 2:10.42 3 5
69 Бајрон Брајденхан   Намибија 2:10.95 3 6
70 КаиВен Пан   Тајван 2:11.35 6 5
71 Обаид Алјесми   ОАР 2:11.62 4 0
72 Рајан Нелтроп   САД 2:12.22 3 2
73 Дмитри Александров   Киргистан 2:12.57 4 3
74 Јуриј Захаров   Киргистан 2:12.76 7 8
75 Шен Јунг Панг   Сингапур 2:13.96 6 0
76 Рафаел Алфаро   Ел Салвадор 2:13.99 4 5
77 Колин Бенсадон   Гибралтар 2:14.05 4 1
78 Рој Ф. Барахона Фуентес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:14.18 4 8
79 Ели Ебенезер Вонг   Маријански Острови 2:14.96 4 9
80 Марзук Алсалем   Кувајт 2:15.38 5 9
81 Винсент Пери   Франција 2:16.89 3 9
82 Дигуан Пигот   Суринам 2:18.08 3 3
83 Гери Пинеда   Гватемала 2:18.90 3 7
84 Бенџамин Габард   Самоа 2:19.88 2 7
85 Жан Мари Емануел Фрогет   Маврициус 2:21.32 2 2
86 Андрес Кастиљо   Панама 2:21.44 2 6
87 Пабло Наварат   Никарагва 2:21.45 2 4
88 Паул Елаиса   Фиџи 2:21.51 2 0
89 Карим Енаб   Јордан 2:21.72 3 1
90 Матју Жил Маркет   Маврициус 2:25.76 2 8
91 Ентони Кларк   Франција 2:31.04 2 9
92 Јон Пепај   Албанија 2:35.67 2 1
93 Мохамед Муџахид   Малдиви 2:40.58 1 4
94 Чин Мои Веи   Самоа 2:55.40 1 3
95 Хусеин Мубах   Малдиви 2:57.09 1 5

Полуфинале уреди

Место Име Националност Група Линија Време Забелешки
1 Рајан Лохте   САД 2 3 1:55.18
1 Ласло Чеш   Унгарија 2 4 1:55.18
3 Леит Броди   Австралија 2 5 1:56.75
4 Џејмс Годард   Обединето Кралство 1 3 1:57.12
5 Ерик Шанту   САД 1 4 1:57.16
6 Тиаго Переира   Бразил 1 5 2.17 Q
7 Кен Такакува   Јапонија 2 2 1:58.09
8 Герго Кис   Унгарија 2 6 1:58.11
9 Гал Нево   Израел 1 6 1:58.25
10 Алесио Боџиато   Италија 1 2 1:58.33
11 Даријан Тоунсенд   ЈАР 1 7 1:58.50
12 Такуро Фуџии   Јапонија 1 1 1:59.21
13 Јаник Либхерц   Германија 2 7 1:59.54
14 Јозеф Рубок   Обединето Кралство 2 8 1:59.82
15 Енрике Родригес   Бразил 2 1 2:00.25
16 Мартин Ливамаги   Естонија 1 8 2:01.24

Финале уреди

Место Име Националност Линија Време Забелешки
  Златен Рајан Лохте   САД 4 1:54.10 СР
  Сребрен Ласло Чеш   Унгарија 5 1:55.24
  Бронзен Ерик Шанту   САД 2 1:55.36
4 Тиаго Переира   Бразил 7 1:55.55
5 Леит Брофи   Австралија 3 1:56.69
6 Џејмс Годард   Обединето Кралство 6 1:57.93
7 Кен Такакува   Јапонија 1 1:58.02
8 Герго Кис   Унгарија 8 1:59.32

Надворешни врски уреди