Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 200м мешано во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2009

Италија Рим, Италија
Скокови во вода
Индивидуално
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Индивидуално мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Тим техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Квалификациите на женската трка на 200м поединечно мешано се одржаа во утрото во Недела, 26 јули[1]. Полуфиналето се одржа истиот ден вечерта, а додека финалето на 27 јули во вечерната сесија. Редот на пливање во штафетата беше: грбно, градно, делфин, Краул

Егл, кралицата на змиите во паркот Глебе (214042811)

Рекорд

уреди
Рекорд Пливач Време Локација
СР   Стефани Рајс 2:08.45   Пекинг 2008
ШП   Кети Хоф 2:10.13   Мелбурн 2007

Квалификцаии

уреди
Место Пливач Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ариана Кукорс   САД 2:08.53 7 3 ШР
2 Катинка Хозцу   Унгарија 2:09.12 8 3
3 Стефани Рајс   Австралија 2:09.64 8 4
4 Кирсти Ковентри   Зимбабве 2:09.90 7 4
5 Хана Мајли   Обединето Кралство 2:10.24 7 5
6 Хули Хјорт-Хансен   Данска 2:10.53 6 3
7 Џулија Смит   САД 2:10.94 6 4
8 Емили Сибом   Австралија 2:11.31 7 2
9 Камил Мафат   Франција 2:11.35 8 5
10 Евелин Варасто   Унгарија 2:11.61 6 5
11 Лиу Јинг   НР Кина 2:11.91 6 6
12 Жоана Маранхао-Мело   Бразил 2:12.18 6 8
13 Франческа Сегат   Италија 2:12.52 7 6
14 Томојо Фукида   Јапонија 2:12.66 8 1
15 Дарја Белјакина   Русија 2:12.80 7 0 НР
16 Ли Џиаксинг   НР Кина 2:13.47 8 2
17 Стина Гардел   Шведска 2:13.52 7 9
18 Јана Мартинова   Русија 2:13.61 6 1
19 Грејн Марфи   Ирска 2:13.64 5 6
20 Ерика Морнингстар   Канада 2:13.70 7 1
20 Ерика Бурато   Италија 2:13.70 8 8
22 Џулија Вилкинсон   Канада 2:13.75 7 7
22 Миреира Белмонте   Белгија 2:13.75 8 7
24 Кери-Ане Пајне   Обединето Кралство 2:14.17 6 2
25 Ања Клинар   Словенија 2:14.40 6 7
26 Катерин Меклим   ЈАР 2:14.53 8 0
27 Луис Маи Јансен   Данска 2:14.61 6 0
28 Хана-Марија Сепала   Финска 2:14.62 6 9
29 Асами Китагава   Јапонија 2:15.53 8 6
30 Марина Риби   Швајцарија 2:15.65 5 7
31 Џесика Пенгели   ЈАР 2:15.66 7 8
32 Фани Леклус   Белгија 2:15.88 4 4
33 Каролина Шчепанек   Полска 2:16.52 5 4
34 Симона Баумртова   Чешка 2:16.89 5 5
35 Сара Норденстам   Норвешка 2:16.96 8 9
36 Сио Ји Тинг   Малезија 2:17.02 5 2
37 Ана Ковалчик   Полска 2:17.06 5 3
38 Ана Клистунова   Украина 2:17.23 4 2
39 Ким Далун   Јужна Кореја 2:17.65 5 8
40 Анастасија Коротков   Израел 2:17.79 4 8
41 Сара Лајнеф   Тунис 2:17.86 5 1
42 Ким Хјеџин   Јужна Кореја 2:17.89 4 3
43 Натанан Јункрајанг   Тајланд 2:19.38 4 6
44 Ана-Лиса Полд   Естонија 2:19.46 4 7
45 Мароуа Матлути   Тунис 2:19.55 4 5
46 Барбора Завадова   Чешка 2:19.87 5 0
47 Ерика Лајне Стјуарт   Колумбија 2:20.24 5 9
48 Ранон Аманова   Узбекистан 2:20.71 4 0
49 Јона Браденхан   Намибија 2:23.54 3 1
50 Аист Дробоволскајт   Литванија 2:24.35 3 2
51 Корал дел Мар Лопес Росарио   Порторико 2:24.45 3 5
52 Карла Тоскано Предлошка:ГМТ 2:25.37 3 4
53 Максин Хрд   Зимбабве 2:25.45 2 7
54 Марија Кој Предлошка:ГМТ 2:25.77 3 3
55 Мајда Турнаџич   Босна и Херцеговина 2:26.33 4 1
56 Саманта Аревало   Еквадор 2:26.45 3 8
57 Кох Хои Ју   Сингапур 2:26.56 2 5
58 Нибал Јамут   Либан 2:27.94 2 4
59 Чинјере Пигот   Суринам 2:28.94 3 0
60 Симона Микиоли   Сан Марино 2:29.02 3 7
61 Кох Тинг Тинг   Сингапур 2:29.45 4 9
62 Селма Атич   Босна и Херцеговина 2:29.55 3 9
63 Кристине Бајденхан   Намибија 2:31.58 2 8
64 Сара Абдулаха   Албанија 2:31.67 2 6
65 Лаура Лусија Паз Чавес [[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас 2:31.94 2 3
66 Шанон Аустин   Сејшели 2:33.47 1 4
67 Во Ти Тан Ву   Виетнам 2:36.35 3 6
68 Диана Ал Замел   Сирија 2:37.65 2 1
69 Даниеле Бернадине Финдли   Замбија 2:43.74 1 5
70 Чен Чонг Естеле Анаис Ли   Маврициус 2:45.32 2 0
71 Сакина Гулам   Пакистан 2:46.82 2 9
72 Чејене Рова   Фиџи 2:48.26 1 3
73 Сауса Аишат   Малдиви 3:07.54 1 6
Рита Медрано   Мексико НСТ 1 2
Ровена Марку   Албанија НСТ 2 2

Полуфинале

уреди
Место Пливач Националност Време Група Линија Забелешки
1 Ариана Кукорс   САД 2:07.03 2 4 СР
2 Стефани Рајс   Австралија 2:08.68 2 5
3 Хана Мајли   Обединето Кралство 2:09.46 2 3
4 Хулие Хјорт-Хансен   Данска 2:09.87 1 3
5 Кирсти Ковентри   Зимбабве 2:09.91 1 5
6 Евелин Вересто   Унгарија 2:09.91 1 2
7 Катинка Хосту   Унгарија 2:10.01 1 4
8 Камил Муфат   Франција 2:10.08 2 2
9 Џулија Смит   САД 2:10.29 2 6
10 лиу Јинг   НР Кина 2:11.05 2 7
11 Дарија Белјакина   Русија 2:11.73 2 8 НР
12 Жоана Маранхало-Мело   Бразил 2:12.12 1 7
13 Франческа Сегат   Италија 2:12.34 2 1
14 Ли Џиаксин   НР Кина 2:12.75 1 8
15 Емили Сибом   Австралија 2:12.88 1 6
16 Томојо Фукуда   Јапонија 2:13.36 1 1

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. [1] Архивирано на 6 август 2009 г. Preliminary Results